| Ilibarbu2000 a întrebat:

Buna! Am fumat un an in liceu, de atunci m-am lasat complet. Au trecut 3 ani de atunci. Intrebarea mea este daca la o ecografie la plamani s-ar vedea ca am fumat in acea perioada? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu se poate face ecografie la plămâni. Te referi la radiografie. La radiografie se poate vedea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, intr-un an nu se vede dar numai fuma ca te distrugi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Depinde si cat ai fumat.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu se vede că ai fumat la radiografie niciodată.

La radiografie se pot vedea schimbări pulmonare care ar putea fi specifice pentru fumători, de exemplu emfizemul. Dar nu apare numai la fumători şi apare după mulți ani de fumat. Sau expunere la alte substanțe toxice.

| Violleta2022 a răspuns:

De fumat nu se poate vedea nicaieri, doar daca nu ti-au fost afectati plamanii de la tutun si atunci se vede la orice radiografie pulmonara.