| Amely21 a întrebat:

Bună! Am herpes deja de 5 zile, în colțul gurii și e destul de mare. S-a făcut deja o crustă galbenă și e uscată. Întrebarea mea e, ce trebuie sa fac cand s-a făcut deja crustă? Să dau de exemplu cu o cremă de gălbenele să se înmoaie, sau trebuie să las așa uscată, ca să pice singură? Vreau să scap cât mai repede de el, vă mulțumesc! Ajutați-mă cu ce ați folosit voi și știți că ajută.
Dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La herpes ajuta daca dai cu pasta de dinti pe el si o lasi acolo si reaplici cand e cazul. In cazul tau daca s-a facut deja crusta inseamna ca e pe cale sa se vindece.

| Amely21 explică (pentru anonim_4396):

Da...dar vreau să dispară mai repede, si nu știu cu ce să dau, cred că, cu pasta de dinți nu are rost dacă e uscată deja...sau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amely21):

Daca deja s-a uscat inseamna ca se vindeca. Faptul ca se face coaja face parte din procesul natural de vindecare. Nu cred ca trebuie sa mai dai cu nimic. Nu incerca sa smulgi pentru ca exista posibilitatea ca ulterior sa se extinda virusul care a provocat herpesul.

| Amely21 explică (pentru anonim_4396):

Credeți că propolis e bun pentru asta? În unele locuri am citit că e foarte eficient, în alte locuri că alcool nu prea e bun pe herpes...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amely21):

E posibil ca propolisul sa fie bun. Nu am incercat ca sa stiu. Poti sa incerci. De alcool, nu stiu. E posibil sa faca rau.

| Amely21 explică (pentru anonim_4396):

Pai tinctura de propolis are alcool...de aceea ziceam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amely21):

Nu am suficiente informatii ca sa-mi dau seama ce e bine sa faci. Ai putea sa iei niste suplimente alimentare cu vitamine. Mai mult nu-mi dau seama.

| Amely21 explică (pentru anonim_4396):

E ok, mulțumesc!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa bei apă foarte des ca din cauza ca nu bei apa se face herpesul in coltul gurii.

| Amely21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, mulțumesc...am văzut că s-a făcut deja o crăpătură, inseamna că se duce deja în scurt timp?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amely21):

Da se va vindeca dar trebuie sa bei minimum 2 litrii de apă pe zi

| Amely21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu in general beau, dar în ultimul timp am cam stat mult în soare, si poate am fost mai deshidratată, a fost și o perioadă mai solicitată pentru mine. Mulțumesc pentru sfaturi.

| Celestina003 a răspuns:

Eu am avut herpes și am băgat gheață când a apărut! doar o dată și a trecut într-o săptămână, și parcă m-am mai dat cu o alifie între timp, fluocinolon sau Nidoflor (asta fac eu când am așa ceva ) dar nu te da acum cu gheață, trebuia pe la început

| Amely21 explică:

Ba da...dar am auzit ca nu e bine să o smulg. Mi frică să nu fie mai rău, sau să nu apară iar.

| PringAloe a răspuns:

Daca ti s-a facut crusta las-o asa, nu o rupe, deoarece nu faci nimic altceva decat sa prelungesti vindecarea, deoarece va trebuit sa se formeze o alta crusta, parerea mea este sa o lasi asa crusta respectiva se va usca pana cand o sa cada de una singura, nu necesita sa dai cu crema sau ceva deoarece ar inmuia crusta respectiva, Din pacate si mie imi apare herpesul bucal dar am cumparat niste plasture speciale pentru herpes pe care il aplic imediat cum simt ca imi iese un herpes, plasturele respectiv este eficient daca-l aplici cat mai repede posibil de la eruptia herpesului, plasturele usuca herpesul sau nu-i permite sa creasca prea mare (depinde de caz) nu functioneaza cu galbenele...pasta de dinti etc, din pacate herpesul pana trece are ca si durata cam 1 saptamana, daca aplici plasturele imediat cand simti ca a iesit o sa scada din durata asta la 4 zile cam asa dar asta depinde si cat de puternica este eruptia herpesului.