| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am in cateva zile fisa medicala pentru a intra la politie si am scolioza si stiu ca ma va pica daca o observa. Intrebarea mea este daca stiti cumva o pozitie anume cum sa stau la radiografie sa nu se observe scolioza? Multumesc mult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca treci peste asta, te pacalesti doar pe tine.

| alex00q a răspuns (pentru darrio2007):

Mda... numai oameni corecti exista in lumea asta. Daca ar fi sa faca la toti radiografii n-ar mai lua nimeni

| darrio2007 a răspuns (pentru alex00q):

Si ce ai vrea, să ai probleme mai târziu, la probele sportive?
Crezi că acolo ajung toți care trec prin fața porții?
Nu intotdeauna ceea ce vrei ți se și cuvine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta cum vei sta tu, ca scolioza nu se poate repara instantaneu daca stai intr-o anumita pozitie, coloana fiind deja stramba si asta se va vedea la orice radiografie de coloana.
Scolioza apare din cauza ca stai tot timpul cocosat si ai reusit sa-ti "indoi" coloana foarte mult.
Exercitii specifice pot ajuta la indreptatul coloanei si obligatoriu sa nu mai stai pe scaun atata de mult, ridicandu-te la fiecare ora, macar 10 minute sa-ti indrepti spatele si coloana.
Recomand practicarea inaotului sau a unui sport in aer liber, fiindca ajuta la corectarea coloanei.

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă sa stai cât mai drept și cu privirea cât mai in fața, cu bărbia sus! Și sa stai cât mai des asa, te va ajuta in timp sa îți corectezi poziția