| mirunacrw a întrebat:

am inceput sa imi pun unghii cu gel acum 4-5 luni. pana acum nu am avut nicio problema, dar ultima data cand le-am pus am facut o alergie foarte urata la gel, cu mancarimi, basicute mici deasupra cuticulei si basici mari pe buricul degetului, sub unghie, la mana stanga. alergia s-a manifestat la cca 12 ore de la aplicarea gelului. am citit aici ca mai sunt si alte fete care au avut aceeasi problema, as vrea sa le rog daca ar putea sa imi spuna cum s-au tratat ele, daca au aplicat vreo crema sau au asteptat pur si simplu sa treaca de la sine. eu aplic alternativ doua creme date de dermatolog dar situatia pare sa se inrautateasca, acum mi-au aparut si la mana drepta si pana in martie dermatologul este plecat. chiar sunt intr-o situatie disperata, nu mai stiu ce sa fac! funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

Nu le mai da cu nimic, decat cu cremele pe care le ai special pentru asa ceva. Nu inteleg de la ce ti s-a putut face chiar atat de rau, o reactie destul de urata... poti merge si la medicul de familie sau oricare alt medic, la spital, oriunde. Chiar nu stiu ce sfat sa iti dau si nici nu vreau sa gresesc, cel mai bine e sa te vada un doctor cat mai repede.

| oOoBooM a răspuns:

Bună! Ai găsit o soluție la problema aceasta?