| Diidina a întrebat:

Buna, am infectie urinara cu escherichia ecoli, sunt la o saptamana de antibiotic Ciprinol si de cateva zile capsule vaginale Mastrelle flora plus pentru echilibrarea florei, prietenul meu ia si el ceva pe baza de plante, am avut contact neprotejat, la analize el nu avea probleme, eu aveam doar, dupa 7 zile de antibiotic + ca amandoi luam tratament, mai exista sansa de infectie sau ecoli? Poate sa ia si el? Si inca ceva. A finalizat in interior, de ce nu e ok sa se ramana insarcinata daca iei antibiotic? Cu ce poate afecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista sanse de re-contaminare.
Se face tratamentul complet pana la terminare, apoi se repeta analiza de urina ca sa iasa negativ dupa care se poate face sex.
E-Coli este o infectie extrem de rezisteneta si daca o ai si nu o tratezi cum trebuei va trebuii sa repeti diverse tratamente, fiindca devine rezistenta la antibiortice uneori 3-4 luni de zile.
Lasati naibii sexul pana va insanatositi complet, ca nu-i de joaca cu e-coli fiindca afecteaza rinichii.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Infecția urinară nu este o boală cu transmitere sexuală.

Antibioticele se pot lua în sarcină.

Ia antibioticele şi fă sex liniştită. Ai grijă doar la igiena de după.