| Crisssu062003 a întrebat:

Bună! Am întâmpinat o problemă nemaiîntâlnită până acum. Iau anticoncepționalele Belara de 7 luni. Folia de 21 de pastile am terminat-o duminică. Acum sunt în pauza de 7 zile dar am avut doar câțiva picuri și câteva secreții de culoare închisă, dar nici un semn de menstruație normală… sunt deja în a 6-a zi de pauză. Luni ar trebui să încep noua folie. Chiar nu știu ce să fac și sunt stresată! Dacă tot nu îmi vine. Ar trebui să mai încep noua folie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Buna.
O sa mai dureze pana iti vine cateva zile.
Am patit si eu cu alte anticonceptionale, dar eu i-au altceva si doar de 3 luni am inceput.
Ar trebui sa o incepi, ar trebui sa iti vina dupa cateva pastile luate.
Sincer nici nu am auzit ca cineva sa i-a lunar mai mult de 6 luni anticonceptionale fara vreo pauza, avand in vedere si prospectul iti urez bafta. Cele 7 zile nu stiu daca salveaza neaparat situatia de ansam blu.
Ti-a zis ginecologul ca ii ok sa iei atâta timp? Daca nu îți vine dupa cateva pastile mergi si vezi. Poate iti va recomanda altceva.

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Daca bagi porcariile alea in sistem non-stop, e logic ca o sa iti dai peste cap tot sistemul reproducator, nu?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cunosc fete care au făcut Cancer de la anticonceptionale.
Recomandarea mea să numeri zilele sau alternativa este prezervativul.