| ancapopa84 a întrebat:

am luat anticonceptionale, RIGEVIDON am facut acea pauza de 7 zile si am inceput sa iau iarasi, dar dupa 6 zile am uitat sa iau seara si am luat urmatoarea seara dar am sarit peste pastila uitata ca asa scria in prospect, in urmatoarea seara iarasi am uitat, si ziua urmatoare am luat iarasi seara pastila urmatoare, dar mi-a venit iarasi ciclul. ce credeti ca ar putea fi?
VA ROG SA IMI RASPUNDETI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa fi foarte atenta cu aceste pilule daca uiti sa iei una! Anticonceptionalele se dau si la femeile care doresc sa faca copii si nu pot.Adica iau pastilele si apoi le intrerup. Ceeeeel mai usor te pricopsesti cu o sarcina in acest mod. Daca ai uitat o pastila, pana vine din nou ciclul foloseste calendarul de zile infertile si aveti mare, mare grija.De data asta ai avut noroc big grin

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Poti sa iei in continuare, dar nu mai ai protectie.

| Altu a răspuns:

Pune reminder zilnic la telefon la o anumita ora si ai mereu o pastila in geanta (nu stii unde te prinde ora respectiva).
Incearca sa le iei responsabil, produc dereglari hormonale, nu's jucarii.

| ancapopa84 explică:

Si as putea sa iau in continuare?

| deliacarmen a răspuns:

Am si eu o problema folosesc rigevidon de ceva timp iar luna aceasta mi-a venit menstruatia cu 4 zile inainte. Oare de ce? Iau incontinuar pana la terminarea flaconului? Mai sunt protejata? va mulltumesc.