| Irinairyna43 a întrebat:

Buna.Am nascut acum 2luni si am luat în greutate îmi doresc să slabesc eu îl şi alaptez pe bebe.Ce dieta pot ţine? Şi ce exerciţi pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce alaptezi, nu e recomandat sa faci dieta, fiindca poate fi in defavoarea copilului.
Este sufdicient sa mananci cat mai diversificat (inclusiv multe fructe proaspete), dar cu masura.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este recomandat sa incepi diete cand alaptezi, fiindca copilul nu mai are cu ce se hrani din laptele tau si il anamiezi.
Dupa 6 luni poti opri alaptarea, fiind suficient fiindca incepe diversificarea mancarii bebelusului si atunci te poti apuca de sport si dieta.
Poti face sport si acum doar taind carbohidratii, sucurile si dulciurile, vei pierde constant cate 2-3 kg pe luna.

| relian a răspuns:

Pfff Bula, tanati Violeta, ce raspunsuri dau sta mita in coada laughing banui, sa nu zic sigur ei habar nu au ce inseamna 'Dieta" daca ar fi stiut nu ar mai scrie timpeniile ce le scriu pe aici.

Dieta inseamna ce maninci, ce consumi ca hrana. Ei iti spun sa nu tii dieta ca nu-i bine, laughing adica sa ce, sa stai sa mori de foame?
Cum am spus te minunezi ce raspunsuri dau unia.

Ce dieta sa tii? Una pe jumate sau mai putin decat ai acum, pentru ca tu acum minci prea mult, nimeni nu se ingrasa doar cu apa si aer, deci conteaza cantitatea de mincare, iar cand spun mincare, ma refer la tot ce bagi in gura si se duce mai in jos laughing

Asta trebuie sa faci, sa maninci mai putin, asta asa spus pe romaneste, pentru ca vad si tu tot la fel ginbdesti ca dieta ar fi ceva cine stie ce nave spatiale laughing

Dieta inseamna ce maninci de obicei, asta inseamna dieta. Acu sa spun si eu folosind cuvintul asta, spun sa folosesti o dieta mai saraca, adica cum am spus pe romaneste cantitate de mincare mai putina laughing deci tot pe romaneste am ajuns sa zic.

Dieta nu este cuvint din romana este imprumutat, dar ca idee asta inseamna, ce maninca un om zi de zi.

Cind spui ce dieta ai, adica ce meniu, ce maninci de obicei.

Nu trebuie sa faci sport sa fii slab, poti sa faci spoert cit vrei tu, dar daca in acelasi timp bagi in tine cit pentru 3 persoane degeaba faci sport.
Sportul se face in legatura si cu ce maninci, cit maninci, cita miscare faci.
Dar sa nu te complici, este simplu, redu mincarea ce o consumi acum la jumate si o sa fie treaba buna, faci aceleasi activitati ca si acum.
Daca tot nu slabesti cit vrei, mai reduci iar, dar fa-o treptat nu asa brusc.

| Madaxo97 a răspuns:

De obicei, femeile slăbesc cel mai mult în perioada alăptării, unele dintre ele cel puțin. De la mâncare nu e recomandat să te abții acum, dar poți face un pic de sport, depinde și dacă ai născut natural sau prin cezariana, dacă ai născut natural poți face sport liniștită, nu afectează lactația, caută pe Youtube exerciții ușoare de făcut acasă, sunt o mulțime de videoclipuri cu exerciții pentru toate părțile corpului și toate grupele de mușchi.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Merge alăptarea?
Să slăbeşti în timp ce alăptezi e puțin misiune imposibilă. Încearcă să te concentrezi să mănânci sănătos. Probabil îți e poftă de dulce. E normal, o să ai timp să slăbeşti după alăptare.