| Geo37 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! De 2-3 ani am o scurgere vaginala de culoare alba. Mama spune ca este normala, dar eu nu cred deoarece nu am mai vazut asta la alte fete. Trebuie sa port continuu un absorbant sau vata. si cateodata este jenant ca se vede forma prin pantaloni. Stiti vreo rezolvare? Nu vreau sa merg la ginecolog.
P.S : inca sunt virgina. Funda :8

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mama ta ARE dreptate!

Singura "problemă" ar fi, din câte înţeleg, faptul că secreţia vaginală este mai abundentă.

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| Vi003 a răspuns (pentru bursuc001):

Te admir, esti foarte documentat...si esti baiat! Pai, cum sa nu ma enerveze fetele cere nu stiu sa dea "search" pe Google?

| Geo37 explică (pentru Vi003):

Sunt fata happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Vi003):

Bună!

Mersi pentru aprecierewinking

DA, sunt "documentat" deoarece am 42 de ani şi "ceva" experienţă în domeniu happy

O zi frumoasă.