| Ellado a întrebat:

Bună! Am nevoie de ajutor!
E vorba de NuvaRing. Știu cum se folosește, am folosit în urmă cu câțiva ani dar acum l-am reluat deoarece am o mare problemă! Am o operație la sâni luna viitoare în 26 și ar trebui să am menstruație tocmai în 24. Am văzut prea târziu pe calendar, operația e plătită și nu poate avea loc dacă sunt la menstruație. Din păcate nu am reușit să primesc rețeta pentru Nuvaring mai repede și doar azi, în ziua 3 a menstruației am aplicat inelul Nuvaring. Problema este ca normal ar trebui incetat folosirea inelului cu cel putin 4 săptămâni înainte de operație …. Întrebarea este, dacă am aplicat azi, 27.02 și îl scot în 10.03 … adică la 13 zile de la aplicare, o să am menstruație în săptămâna ce urmează după 10.03? Nu știu cum să fac să o am mai devreme pentru ca mai târziu nu am cum, deoarece trebuie să încetez folosirea inelului. Nu știu ce să fac, nu pot pierde operatia. Dacă cineva a purtat inelul mai puțin decât 3 săptămâni și știe, va rog răspundeți! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dragobeta a răspuns:

Nici nu am auzit de asa ceva. Vorbesti de o reteta. Inseamna ca o ai de la un medic. De ce nu ai intrebat acolo toate astea?