| ralu01raluca a întrebat:

am nevoie de ajutor, eu sunt sasaita si majoritatea lumii ma critica.cum as putea scapa de sasaiala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ๖ClaSSic a răspuns:

Exista o predispozitie a ta de a pronunta gresit litera "s". A rade de copil ca este sasait sau a-i spune mereu ca vorbeste prost nu il ajuta, ba mai mult ii creeaza frustrari si il afecteaza... straight face Incearca sa nu mai iei in considerare "vorbele" celorlalti, probabil adresate ca niste jigniri, prinde 'increderea de sine'! Asigura-te daca nu ai o problema nazala sau o alergie care contribuie la dezvoltarea acestei greseli de articulatie.Sau poate ceva nu este in regula cu dezvoltarea danturii, iar pentru aceasta trebuie sa mergi la un medic (dentist), corectand astfel imperfectiunea sau de a trata dintii afectati (daca ai un gol intre dinti, care de obicei poate impiedica dezvoltarea vorbirii, poate fi destul de greu de corectat). Incearca sa faci cateva exercitii de dictie. Daca vorbesti clar si cu mici pauze, insesizabile normal dar suficiente cat sa ai timp sa pregatesti noul cuvant, ar trebui sa fii ok happy. Pe de alta parte, poate fi vorba despre o comoditate in pronuntare si nu un defect fizic. Daca nu reusesti sa scapi de "problema" prin exercitii facute acasa, poti consulta un logoped [un exercitiu foarte practic pentru dictie practicat inca din Antichitate; este vorbitul cu pietre in gura-->stiu ca suna ciudat, dar e ceva dovedit... si eu am facut astfel de exercitii cand eram mai mica happy ]. Good luck and don't stress so muchwinking. P.S. (nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar e pe aceeasi tema big grin ) Unii raraiti, sasaiti sunt considerati amuzanti, chiar atragatori uneori laughing.

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu cred ca se poate scapa de asa ceva dar mergi la un psiholog ca sigur te ajuta.

| mona a răspuns:

De sasaiala nu poti scapa[cel putin eu asa stiu] si majoritatea care te critica probabil fac asta din lipsa de ocupatie sau poate se cred perfecti, ignora-i

| τττ a răspuns:

Salut.
Nu poți scăpa, dar poate cu exerciții poți.
Pa, te pup.

| AlinaOneDirection a răspuns:

Lumea vorbeste despre tine cand esti important. Deci nu-i lua in seama. Te critica fiindca esti diferita (in sensul bun).

| xDariuss a răspuns:

Eu ador persoanele sasaite/raraite! love struck
Nu-i mai lua in seama pe ceilalti!

| ralu01raluca explică:

Fundita

| NebunaDinCartii a răspuns:

Nu poti scapa de asa ceva. Asa sunt si eu si colegii mei mai fac glume pe seama mea dar le inchid repede gura. Te-ar ajuta dar ai face ceva exercitii de dictie. Stai calma, cine te place te place si sasaita! Have a nice day! :*

| Euu a răspuns:

Of, scumpa. nu cred ca poti scapa sad. dar exista oameni carora le place acest "defect" cum il consideri tu! Fi fericita asa cum te-a lasat Dumnezeuhappy