| alexandramarciuc a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutorul vostru, simt o teamă, mi-e super frică de ceea ce mi se întâmplă în viața de zi cu zi, ieri am o stare nașpa cum ar fi stăteam în pat și am simțit ca și cum as vrea sa tușesc, dar nu am ce, apoi am simțit un fel sufocare care vine pana sus și beau extrem de multa apă și îmi provoacă o stare de agitație, panică. Astea apar brusc, țin sa menționez ca am 17 ani și acasă trăiesc în mare stres, iar momentan am venit la prietenul meu pana încep școala, am nevoie de un sfat, de la ce îmi vin astea? Cum sa ameliorez situația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu te mai uita la știri!

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un sport, ca stresul sa fie eliberat si sa nu mai faci atacuri de panica! Ajuta enorm si sanatatea se imbunatateste vazand cu ochii.
sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica ai "venit" la prietenul tau pana incepi scoala?
Ai fugit de acasa?
Parintii tai stiu unde esti?
Pentru ca pot anunta Politia si te cauta toata tara si situatia ta se complica... daca se ajunge la asa ceva.

| anonimg a răspuns:

Totul este de la stres.
Sfatul meu este să nu mai trăiești după cum crezi tu că este bine. Avem nevoie de Dumnezeu. Caută să trăiești după voia Lui și te vei bucura de viață.
Este adevărat că o mulțime de nebuni dau naștere la copii. Dar tu nu te-ai născut din voia părinților tăi, ci din voia lui Dumnezeu. Și nu ne-a făcut ca mai apoi Dumnezeu să ne spună: "De acum descurcați-vă singuri." Ci Dumnezeu dorește să ne ofere ajutorul. Cauta-l la El. Pentru că cu El poți să faci față oricărui stres și în același timp să fii liniștită și plină de încredere.
O mulțime de oameni aleg să-și poarte poverile vieții de unii singuri. Puțini sunt aceia care își aduc toate problemele înaintea lui Dumnezeu. Nu că El nu le-ar ști. Dar făcând asta vom căpăta noi încredere în El.
În toate minunile pe care le-a făcut Domnul Hristos, El a văzut credință la acei oameni. Și așa cum acei oameni au avut credință că pot fi ajutați, tot așa și noi trebuie să ne dezvoltăm credința. Și dacă nu avem credință dar dorim să o avem, putem să strigăm către Dumnezeu să ne ajute să avem credință. Doar așa putem vedea minuni.
Caută să trăiești în mod plăcut lui Dumnezeu și El te va ajuta.
Mai bine să pierzi "prietenia" oamenilor, a celor apropiați, decât prietenia lui Dumnezeu.
"Împrieteneşte-te dar cu Dumnezeu şi vei avea pace; te vei bucura astfel iarăşi de fericire." (Iov.22:21)

| gabicoo a răspuns:

Iei anticoncepționale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la stres și de la propriile proiectii mentale și overthink.

| LaviniuA a răspuns:

De unde am putea noi sti? Iei ceva pastile, bei cafea multa, ai urmat ceva tratamente mai ciudate, esti mai anxioasa?

| ionur a răspuns (pentru LaviniuA):

Cafeaua mu este soluția nici pastilele așa după cap să-le ia nu-i soluția. O sai facă mai rău așa.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Suna a anxietate. Aici nu rezolvi nimic cu răspunsurile noastre. Mergi la un psihiatru. Există niște substanțe pe care creierul nostru le eliberează, și trebuie să fie într-un echilibru. Dacă se rupe acest echilibru poți avea anxietate, depresie, etc. Mergi la un psihiatruz

| ionur a răspuns:

Din câte am citit și m-am informat ce scrie pe internet este simptomele tale pe care leai spus aicia se aseamănă mult cu axientiatea da poate fi și altceva.

| 99290 a răspuns:

Bună! Atacurile de panică repetate sunt un semn că este necesar, mai mult ca oricând, să canalizezi atenția ta asupra altor gânduri, să îmbrățișezi liniștea de dincolo de haosul care nu-ți dă pace, și să distingi lucrurile care le poți schimba de cele pe care nu le poți schimba. Încercările curg într-un flux poate rapid, poate prea rapid, dar într-un ritm stabilit, și cu un singur scop: să-ți activeze puterea interioară și să te învețe să găsești singură liniștea, energia, armonia și curajul. Dincolo de factorii care te stresează, exiști Tu, cel care are nevoie de răbdare, înțelegere, siguranță și acceptare. Așadar, găsește liniștea lăuntrică, tăcerea de după agitația lumii, clipa din timpul trecător, și oferă sufletului cele ce-i trebuiesc: rabdare, înțelegere, acceptare, ascultare.
Distinge clar ce ține de tine și ce nu ține de tine. Ceea ce se intâmplă in exterior te poate afecta, dar când nu poți schimba ceea ce se întâmplă, poți gestiona felul în care primești acestea. În Tine poate fi și raiul si pustiul, alege să fii Tu acasă pentru sufletul tau, coboară adânc în tine și vei găsi rost de ziduri care să te sprijine când circumstanțele lumii nu-ți sunt favorbaile. Nu uita, din suferințe s-au născut cele mai mari imperii.

| alex13763636 a răspuns:

De la scoala