| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Buna. Am nevoie de sfaturi fiindca simt ca turbez.
Bunica mea are demență, schizofrenie, ceva de genul de la vârsta de 50 de ani, nu mai judeca absolut deloc, nu mai stie pe ce lume traieste. Mama mea are 44 de ani însă tare frica imi e ca moștenește si ea aceasta boala, odata e buna, vorbesti cu ea cum trebuie si dupa începe să înjure, sa blesteme fara motiv, se enervează foarte repede si face urat, dar dupa se calmează. Lucrează la o fabrică de deseuri si a inceput sa nu se mai îngrijească, imi e rusine sa ies cu ea in lume fiindcă spune chestii mai aiurea, e genul ala de om înapoiat, foarte prost. Nu am cum sa o duc la control fiindca nu am bani si nici nu cred ca ar vrea..sunt sanse sa mostenesc eu boala asta? Sau verișorii mei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Mihai8767 a răspuns:

Sanse sunt de a mosteni boala aici depinde goarte mult daca ati mostenit gena. Din pacate nu ai cum sa stii daca port aceasta gena, ea se activeaza in timpul vietii oricand. Nu vreau sa fiu bau baul tau da sanse sunt, insa poti muri linistit fara sa fi avut vreodata vreun simptom, fara sa se activeze gena (daca duci o viata echilibrata si fara suparari/evenimente rele prea mari)

| RobertMoon a răspuns:

Pai nu stii exact ce boala are bunica si mama ta, trebuie consultat un medic neurolog sau psihiatru pentru diagnostic. Chiar daca au o anumita boala asta nu inseamna ca este transmisibila din generatie in generatie, poate este o coincidenta sau mama ta a luat-o razna din alte motive gen stres.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Legat de control, nu e vorba de bani aici. Una la mina, ar putea reprezenta un pericol pentru tine/rude mai devreme sau mai tirziu. A doua la mina, mergi la medicul de familie si iti da trimitere la specialist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du o la control psihiatric, in baza trimiterii de la medicul de familie, consultatia este gratis, problema este alta sa vrea mama ta sa o duci la psihiatru, sigur mosteneste si ea boala bunicii tale. Poate sa nu fie schizofrenie, poate fi un inceput de Alzheimer, care tot dementa este.

| Vântulalb a răspuns:

Daca mama ta are 44 de ani, tu ai 20, maxim 22 de ani. Oare nu cumva starile lor se schimba in functie de comportamentul si toanele tale? Cum sa-ti fie rusine sa iesi cu mama ta? Ia mai verifica-ti atitudinea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă pare ceva neurologic; nu schizofrenie, dar nu știm pana nu merge la un control la medic; ar putea fi alzheimer, tulburare afectiva bipolara, psihoza, sau chiar cum spui tu DEMENTA. Dacă nu aude voci, nu crede ca e urmărită, ca cineva ii vrea Raul, ca se crede Dumnezeu și are halucinații vizuale /auditive, realitate distorsionata, atunci este exclus sa aibă SCHIZO, dar ceva grav are din relatarea ta, și se agravează vertiginos daca nu merge la medic psihiatru /neurolog, deja pare un caz parțial pierdut, boala ei este cronica și nu se mai vindeca, trebuie toată viata sa ia tratament.
Dacă ești predispusa se poate declanșa schizofrenia când se produce un soc emoțional, trauma, sau izolare pe o perioada îndelungată de societate, este nevoie de scântei sa se producă, dar nu cred ca ești predispusa ca dacă erai, tot aveai ceva din cadrul psihiatriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica-ta e predispusa din ce am citit eu despre ea, ea are delir, paranoia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate face un control medical. Riscul de schizofrenie al unei persoane este crescut in cazul in care mosteneste variante specifice ale unei gene. S-ar putea, insa, sa mostenesti gena tatalui si atunci ai scapat. oricum nu este 100% ca mostenesti.