| Lea09 a întrebat:

am nevoie de un pic ajutor, eu am 1.60 si doar 36 de kg, as vrea sa pun in greutate, exista ceva sa ma poata ajuta?straight face. eu nu asimilez nimic, oricat si orice as manca, parintii mei nu sunt slabi...

ofer funda!:*mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! daca ai avut pana acum greutatea asta sau de mica ai fost slabuta pana acum- eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme medicale mai ales daca tu te simti intr-o forma fizica, psihica buna!
Dar daca ai avut o pierdere importanta de greutate nevoita o vizita la medic nu ar strica!
Cel mai bun exemplu este Cameron Diaz, era foarte slaba cand era mica, aproape anorexica, insa acum arata bestial. Daca vrei sa pui pe tine incearca sa faci inot, crede-ma dupa o ora de inot mananci de iti pleneste stomacul, in plus o sa iti dea ceva masa muculara si o sa te dezvolti armonios. Mai poti incerca volei, baschet sau handbal daca nu incerca sa te pui pe alergat.
Poti sa incerci complexul de vitamina B, grepfruit pe stomacul gol, laptisorul de matca sau Ceaiul din plante cu gust puternic amar: papadie, anghinare.
Stimuleaza secretia gastrica astfel si pofta de manacare.
Se beau cu jumatate de ora inainte de masa, daca le administrezi in timpul mesei inhiba foamea, in cazul tau nu este un lucru dorit

3 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Organismul tau este de tip ectomorf.asa te-ai nascut nu e vina ta.Ca sa te ingrasi faci exercitii pentru masa musculara, incearca sa consumi cat mai multi carbohidrati-cum ar fi snacksuri la fiecare 3 ore, proteine si suplimente naturale.O vizita la medic nu strica, el stie exact ce sa-ti ofere.

| a1doru a răspuns:

Cel mai indicat ar fi ca parintii tai sa ia legatura cu un medic nutritionist.

| MonsterBunny a răspuns:

Este posibil sa ai vreun microb(cum ar fi geardie sau alt cv) sau poate fi ceva genetic dar totusi nu este prea normal mai bine ai consulta un medic cat mai rapid ca sa previi cazurile de ulcer etc... Sper ca ti-am fost de ajutor