| crissaaaa a întrebat:

Am o intrebare:acum 1 saptamana mi-a venit ciclul, in prima zi mi-a curs abundent, in a doua si a treia zi foarte putin, iar in urmatoarele doua zile iar a inceput sa curga mult[la mine perioada menstruala dureaza 7 zile]. Problema e ca dupa ce s-au terminat aceste 7 zile mie mi-a curs in continuare foarte putin sange si un lichid alb si inca imi curge.Nu vreau sa merg la ginecolog ca nu am implinit inca 18 ani si nu mai sunt virgina si va trebui sa merg insotita de mama si daca afla o sa iasa urat.Va rog sa imi ziceti ce am sau sa imi dati o idee. E grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cel putin serios. Poate fi semnul unei rani pe col (mai ales ca probabil ti-ai inceput viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate si ai risc mare de cancer de col uterin).
Daca ai peste 16 ani, vei gasi un ginecolog are sa te consulte si fara parinti (intr-un cabinet privat). Daca nu, este esential sa-ti iei inima in dinti si sa vorbesti cu mama ta si sa o rogi sa te duca cat mai repede la medic. Pana la urma, daca esti suficient de matura sa faci sex, cu certitudine esti suficient de matura sa discuti chestia asta cu parintii tai.

| Sin a răspuns:

Este posibil sa ai o anexita dar este posibil sa ai si o infectie de pe urma raporturilor sexuale.Mai bine mergi la medic (in ambele cazuri), cu sanatatea nu e de joaca.

| JustShadows a răspuns:

Buna!happyM.nu stiu ce sa zic, cred ca nu e de rau, caci am patit si eu asa.sunt pur si simplu dereglari hormonale probabil, dar daca vezi ca asta o sa continuie.nu poti astepta asa, mai devreme sau mai tarziu trebuie sa te lamuresti! Sper sa treaca cu bine! Ai grija de tine!happy

| antolicious06 a răspuns:

Poti sa te duci la medicul de familie sa-ti dea o trimitere si inainte de programare te poti duce la acel doctor ginecolog sa vorbesti cu el si sa-i spui sa pastreze confidentialitatea dar ce ai tu nu e asa de grav incat sa recurgi la ginecolog... daca se agraveaza atunci nu sta de pomana

| 12345Anonim a răspuns:

Nu e nimic grav mie mi-a venit odata ciclul doar o singura zi

| Aliiss a răspuns:

Nu e grav la fel patesc si eu si am fost la un dorctor si a spus ca asa este pana se acomodeaza cu organismul tau. aceasta menstruatie inseamna eliminarea substantelor din organism. NU ESTE GRAV!

| Cristina_3098 a răspuns:

Nu cred ca este grav dar totusi consulta un doctor, ti-ai inceput viata sexuala prea tinerica si este normal sa te consulte un specialist. Eventual ia cu tine pe cineva de incredere dar major. Te pup/

| Anonim87 a răspuns:

Buna! daca nu ti se opreste scurgerea. iti recomand sa mergi la ginecolog. Nu stiu ce ar putea fi, dar mai bine tratezi. poate fi vorba de o infectie vaginala. o tratezi cu antibiotice. dar poate fi vorba bts. in caz ca nu te ai protejat. in privinta lichidului alb nu ti face griji... e normal sa iti curga. dar in privinta sangelui. daca iti mai curge ar trebui sa iei masuri. happy multa sanatate!

| crissaaaa explică:

Va multumesc enorm de mult. M-am mai linistit putin.Va multumesc!