| Loreeee911 a întrebat:

Buna!
Am o întrebare : acuma 2ani soțul a avut o infectie pulmonara si la internat la TBC in ro. Dupa doua luni am ales sa venim in Germania sa face tratamentul de 6luni. Dar aici i sa spus ca nu trebuie doar 2luni. Acum totul este oki a fost la control si nu are nimic. Problema e ca acum eu sunt însărcinată este brun risc daca totul a fost acum 2ani si el este bine? Multumesc aștept Răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Cred ca te referi la copil asa ca o sa-ti raspund referindu-ma si eu la copil. TBC-ul nu se transmite ereditar. Un copil ar putea sa contacteze boala dupa nastere de la unul dintre parinti (daca acestia sufera de TBC) dar nu se mosteneste. Mai multe detalii (atat despre acest subiect cat si despre altele care ar putea sa te framante in legatura cu sarcina) poti sa ceri la medicul ginecolog la care o sa-ti faci urmatorul control.