| flowerpower_7420 a întrebat:

Am o intrebare.As dori, daca e posibil, sa-mi raspunda si doamna doctor Brigaela.
Fac infectii vaginale foarte des. Am o igiena normala (nu exagerata, nici inexistenta), nu ma sterg din spate spre fata, port doar lenjerie de bumbac pe care o schimb zilnic, nu am astfel de probleme.
Dupa ce fac tratamentul cu ovule, maxim 3-4 saptamani sunt ok, dupa care infectia revine din nou. Am mers la o doamna ginecolog cu aceasta problema, dar mi-a spus ca "asa sunt eu si trebuie sa fac tratament" si m-a expediat rapid. Ideea e ca, nu-mi permit sa merg iar la un control si apoi sa imi cumpar iar tratamentul (e destul de costisitor, in jur de 70 lei tratamentul +100-150 lei consultul sad).
Precizez ca am luat si Flucovim150 cateva luni, care cica ar trebui sa ma pazeasca de infectii, dar n-a avut absolut niciun efect.
Intrebarea ar fi, daca folosesc tratamentul pentru infectii (ovulele+unguent), acest lucru ma poate afecta in vreun fel? Cand zic frecvent, ma refer, cam de 3-4 ori pe an. Dar acum am facut din nou infectie desi am facut tratament inainte de Craciun, si ma gandesc sa iau iar... pentru ca nu pot sta asa.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stati calmi ca nu vreau nici bani nici fundita, nici onoruri.
Din pacate, o candidoza cronica poate fi o problema de nerezolvat. E posibil ca prima data sa o fi neglijat, sa o fi tratat cu intarziere (cateva saptamani) si ea sa se fi cronicizat.
Nu te tratezi prea des, am intalnit frecvent femei care fac acelasi lucru, dar e neplacut. Ce pot sa-ti spun suplimentar si util:
1. verifica daca partenerul nu are aceeasi infectie.
2. fierbe intotdeauna chilotii si prosopul folosit pentru zonele intime.
3. mananca zilnic iaurt, dar nu cumparat, ci facut in casa, din lapte cumparat de la tarani din piata (iaurt cu fermenti, nu minciuni din comert).
4. dimineata, spala-te normal, dar seara pune in apa cu care te speli o lingurita de bicarbonat de sodiu la un litru de apa. In fiecare seara, timp de multe luni.
5. intotdeauna trateaza-te in primele doua zile de la aparitia simptomelor.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai contact sexual fara prezervativ, e posibil ca pertenerul tau sexual sa te recontamineze. Daca imi dai detalii( rezultatul analizelor de secretie)si daca partenerul tau a facut tratament, poate te mai pot ajuta cu un sfat. Daca vrei, trimite-mi mesaj.

| tyana a răspuns:

Schimba ginecologul pentru ca nu exista"asa esti tu". Nu are cum sa te expedieze rapid pe banii tai!
Ginecologul la care vei merge trebuie sa iti faca o lama(analiza secretiei vaginale) si in functie de rezultatul analizei respective sa iti prescrie tratamentul.
Tratamentul pe care l-ai primit pana acum nu a fost cel corect din moment ce infectia revine mereu. Daca ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine ca si partenerul tau sa isi faca un consult pentru ca degeaba iti faci tu tratamentul corect daca la urmatorul contact se retransmite problema.
Exista policlinici care lucreaza cu casa de asigurari, nu trebuie sa platesti mereu.Cu trimitere de la medicul de familie poti merge fara sa platesti.Fii insistenta pentru ca e vorba de sanatatea ta si niciun medic nu are dreptul sa-si expedieze rapid pacientul fara sa-i rezolve problemaMulta sanatate!

| tyana a răspuns:

@ flowerpower orice tratament care nu e eficient afecteaza.In primul rand problema care nu se rezolva iar in al doilea rand folosirea pe termen lung si repetata a flucovimului iti poate afecta ficatul.
E imposibil insa ca situatia sa nu aiba rezolvare la un medic bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flower si cand platesti consultatia brigaelei? doar nu crezi ca ea se hraneste cu fundite? sau ca isi plateste facturile cu multumiri?

| flowerpower_7420 explică:

@ crinu, nu inteleg ce vrei sa zici laughing, doar i-am solicitat ajutorul pentru ca mereu raspunde pe aici. daca nu vrea sa raspunda, e libera sa nu.

| flowerpower_7420 explică:

@ tyana, da, voi merge... candva in viitor.deocamdata nu-mi permit. voiam doar sa stiu daca ma poate afecta tratamentul frecvent contra infectiilor. sunt constienta de faptul ca trebuie sa gasesc un ginecolog mai bun, dar totul costa. consultul, analizele, tratamentul, si deocamdata nu-mi permit. bineinteles ca voi merge cand voi reusi.