| ilyes a întrebat:

Buna am o intrebare astazi este a 8 zi de menstruatie cateva zile a fost abundenta si cu cheaguri mici si culoare inchisa inca nu mi s-a oprit va rog ajutati-ma FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai important : este DOAR a 2-a menstruaţie!
Noroc că am citit întrebările tale anterioare...

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări sunt NORMALE în primul an de ciclu menstrual.

Cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Oricum, o menstruaţie NORMALĂ durează între 3-7 zile.
Iar, având în vedere că la început a curs foarte puţin ( cum spuneai în întrebarea din 2 iunie ) şi faptul că eşti în PRIMUL an de CM se admite o menstră de 10 ( maxim 15 ) zile.

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Totuşi, dacă ai senzaţie de leşin sau slăbiciune - care se pot datora unei anemii - este indicat să consulţi un ginecolog pentru un medicament care să-ţi oprească menstra.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un proces inflamator la nivelul ovarelor, pune sticlă cu apă caldă pe burtică, ceai de mușețel, băi de șezut, etc.
Ai nevoie de un ecograf pelvian pentru început și o vizită la medicul de familie/ginecolog.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Asta este o dereglare hormonala.
Ar trebui sa mergi la medic.
http://www.csid.ro/......g-8158191/
Te pup!

| sergiu1234star a răspuns:

Mergi la doctor

| Sonya20xD a răspuns:

Mie mi se pare foarte grav. Du-te repede la doctor inainte sa fie prea tarziu.