| Flar3 a întrebat:

Buna! Am o intrebare. Daca din greseala un prieten a folosit sa se rada la subrat aceeasi lama de ras cu care s-a mai barbierit cineva, are sanse sa primeasca ceva boala? Tin sa mentionez ca acel "cineva" era paranoic, asa ca a folosit spirt ca sa dezinfecteze bine de tot acea lama. Imi fac griji pentru el!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca a folosit spirt de ce iti mai faci probleme? Pentru tine, nu pentru prieten.

| Flar3 explică (pentru darrio2007):

Faza e ca nici nu a curs sange. Acum am dat asa de la mine ca era paranoic. Omul ala era taica-su. Desi de la tata la fiu, nu stiu daca e vreun risc. O clateste cel putin cu apa calda daca nu cu spirt.

| darrio2007 a răspuns (pentru Flar3):

Am inteles ce spui. Dar nu este igienic. Fiecare trebuie sa aiba sculele personale pentru asa ceva.

| sierra1 a răspuns:

Prietenul NU era paranoic!
Dacă bărbosul avea o eczemă-ceva, precis o lua și el (nu mult, doar nițel, cât să-i stea bine)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are șanse mici, cam 0, 00001.

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred că are sanse să facă barbierită!

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa fi patit ceva, dar cat timp lama era dezinfectata nu are ce sa pateasca dar nu este igienic

| andreeafnkle a răspuns:

Atata timp cat persoana care s-a barbierit inaintea lui nu s-a taiat si i-a curs sange nu are ce sa se intample, decat in cel mai rau caz o iritatie banala, si daca a dezinfectat este totul ok. nu are ce sa pateasca, plus ca nu cred ca s-a ras dupa vreun strain. Se pot transmite boli in adevaratul sens al cuvantului doar prin contact sange pe sange, dar totul e safe daca a dezinfectat, doar sa fie mai atent pe viitor si sa aiba grija