| emma10140 a întrebat:

Am o intrebare.
Din ultimul timp ma enervez ma repede si imi vine sa lovesc tot ce imi iese in cale si lovesc cu o forta foarte mare pe care nu pot sa o am cand sunt calma si sunt suparata, plang fara motiv si tip tot fara motiv.
Oare astea sunt probleme de psihologie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AMihai a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonală;
poţi să te relaxezi făcând yoga, pictura, meditatie, etc.
asigură-te că acorzi suficient timp odihnei;
evită cauzele externe care provoacă dezechilibrul hormonal:
- cremele antiimbatranire care conţin: acid lactic, acid glicolic;
- vopselele de par care conţin amoniac, peroxid, p-fenilendiamina, diaminobenzen (toţi colorantii intalniti in vopselele pentru culori inchise);
- lacul de unghii si produsele pentru curatarea acestora deoarece contin formaldehida;
- produse cosmetice pentru luminozitatea tenului deoarece contin hidrochinona;
- parfum excesiv;
- produsele care contin parabeni.
Alegerea dietei corespunzatoare - recomandari
O dieta sănatoasă şi echilibrata este esenţială pentru sănătatea şi echilibrul sistemului hormonal; încearcă să eviţi consumul excesiv de alimente bogate în zahăr; înlocuieşte cafeaua/sucurile cu apă...

1 răspuns:
| Aurelian0709 a răspuns:

Cu totii avem cateodata astfel de comportamente.
Ma gandesc ca ai ceva probleme si de aceea sau adunat si ai starea asta de nervi.
"este bine de stiut ca atunci cand suntem nervosi avem putere mai mare pentru ca intra in "actiune" si adrenalina."