| reee3 a întrebat:

am o intrebare legata de consumul de oua crude.
Din cate am inteles ca ajuta organismul sa elimine toxinele dar intaresc si musculatura.
Intrebarea este, cat de sanatoase sunt sa le bei crude? Stiu ca exista un risc de a te infesta cu salmonella. Dar cat de mare este sansa sa te alegi cu aceasta bacterie. Daca consum un singur ou crud pe zi dimineata este atat de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca oul e proaspat si il speli bine inainte de consum scazi mult sansele sa iei o salmonella, dar tot exista o mica posibilitate. Orice aliment nepreparat termin are potentialul de a fi infectat cu tot felul de bacterii.
Eu zic ca mai bine il prepari, eu as zice ca e mult mai sanatos sa-l mananci preparat avand in vedere ca astfel distrugi bacteriile care s-ar putea sa te imbolnaveasca altfel. Si oul preparat termic nu pierde atat de multe proprietati precum crezi. Tot ou e si tot cam aceeasi nutrienti ii contine.
Multa sanatate.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cât de sănătos poate fi să bei ciclul menstrual al unei alte specii?
Eu una, zic pas.

Bula
| Bula a răspuns:

In copilarie abia asteptam sa culeg oule proaspete de gaini, din cotetul bunicilor de la tara!
Galbusul crud frecat cu zahar sau albusul facut spuma si cu zmeura au fost dulciurile-delicatese pe care nu le uit nici acum...

Oul crud se poate consuma fara probleme dupa o zi, dar in mai putin de 3.
Daca e curatat /spalat bine si e proaspat, atunci nu ai de unde sa te infectezi.

In interiorul oualui abia dupa o saptamana incep primele transformari chimice.

Oul se poate considera proaspat daca "se culca" pe fundul unui pahar de apa. Cum trec zilele, se formeaza primele gaze, care ridica oul spre suprafata.
Ca urmare, nu se recomanda consumul oului sub forma cruda daca deja nu ramane la fundul apei!

| Rocsid a răspuns:

Sallmonela sta in interiorul oului nu doar pe ou.
Gateste l bine si nu exagera cu consumul de oua pentru ca risti sa iti distrugi ficatul.
Pofta buna!

| Psychothic a răspuns:

El este sanatos,dar ca orice alt aliment consumat in exces te poate duce in cealalta extrema.
Sansele nu sunt foarte mari,dar nici foarte mici.
Tu alegi daca vrei sa te expui acestui risc sau mai bine il fierbi si il consumi asa.
Iti recomand sa-l mananci fiert sau chiar prajit,dar sa nu exagerezi cu ouale, eu unul am avut probleme cu ele pentru ca organismul ''se saturase'' de ele si am suferit destul de serios pe aceasta cauza.
Iti recomand sa bei cateodata, eliminand toxinele si intarind musclatura, dar sa nu-ti faci un obicei/rutina din asta.
Daca o faci pentru musculatura sunt o multime de alimente mult mai bogate in proteine, dar oul, de fapt albusul oului fiind o proteina de calitate.