| GreenBubbleLove a întrebat:

am o intrebare legata de pastilele contraceptive. Doctorul mi-a recomandat Milligest 3/zi timp de 4 zile apoi 2 pastile/zi timp de 5 zile, ca apoi sa iau doar una zilnic pentru reglarea ciclului in urma unei hemoragii. Totusi mi se pare cam mult sa iau 3 pastile pe zi si mi-e teama de efectele adverse. Azi le-am inceput fiind a 7-a zi de ciclu, mentionez ca am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, este prima dată când văd o astfel de schemă de administrare şi este foarte DUBIOASĂ :(

În general, NU se prescriu Milligest ( sau alte AC ), pentru dereglări menstruale, cu o astfel de schemă de administrare!
Cel mult, dacă se prescrie un tip de AC, acestea se administrează NORMAL, câte o tabletă/zi, ca şi pentru contracepţie!

În cazul dereglărilor menstruale se prescriu : Duphaston, Orgametril, Utrogestan, Arefam, etc.

Sub nici o formă NU recomand să iei AC în această schemă de administrare!
Asta deoarece îţi afectează GRAV ficatul, iar reacţiile ADVERSE se pot accentua!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202014.pdf

Îţi recomand să mergi la ALT ginecolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| jmekerashu a răspuns:

Chiar dacă ți se pare prea mult, trebuie să respecți prescripița medicului. Eventula poți să verifici prospectul, dacă e o discrepanță foarte mare între doza zilnică admisă și cea prescrisă de medic trebuie să te adresezi altui medic. Dacă te interesează poți mai citești și aici ceva despre anticoncepționale - http://www.i-medic.ro/......si-prezent

| Memory89 a răspuns:

E imposibil sa iei 3 pastile pe zi, mai bine citeste prospectul