| mary_1175 a întrebat:

Buna
am o intrebare pentru cei care au facut analize endocrinologice,

daca esti asigurata si te prezinti cu bilet de la medicul de familie, platesti analizele? sau sunt gratuite?
ca sunt foarte nelamuirita

multumesc. astept un raspuns de la voi, va rog.dau funda pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, dacă faci analizele la un cabinet/clinică "de stat", atunci sunt gratuite!

Practic, de multe ori, trebuie să AŞTEPŢI mai multe luni de zile până vei putea fi planificată la analize gratuite ( din cauza fondurilor insuficiente ) sad
Dacă nu-ţi "permiţi" să aştepţi, atunci va trebui să le plăteşti...

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca mergi intr-o policlinica de stat sau intr-un spital de stat nu vei plati analizele.
http://www.i-medic.ro/......-laborator

| andreimrm a răspuns:

Daca faci analizele in policlinica de stat, a spitalului de exemplu nu platesti nimic, dar daca decizi sa mergi la un cabinet privat e posibil sa primesti doar o reducere in cazul in care acestia lucreaza cu casa de asigurari, si sa platesti, din cate stiu sunt si scumpe.

| casandra12345 a răspuns:

Depinde de policlinica, daca au fonduri sau nu. Daca ai trimitere de la doctorul de familie, te duci la ce endocrinolog vrei (nu neaparat la aceeasi policlinica la care e doctorul de familie). Bun, doctorul endocrinolog iti da trimitere la analize, dar nu esti obligata sa le faci la acelasi laborator la care este doctorul endocrinolog. Concret, in Bucuresti, la Sphera nu se plateste, daca ai trimitere. Deci nu poti decat sa intrebi doctorul endocrinolog si apoi sa intrebi de ce casa de asigurari apartii - centrele medicale particulare au contracte cu casele de sanatate, de-asta la unele platesti si la altele nu

| LuizaVisanu a răspuns:

Depinde unde te duci. Dar daca te duci intr-un spital, sunt gratuite. Stiu, pentru ca am facut si eu aceste analize.