| Anuseabusea a întrebat:

Bună
Am o întrebare sau nici nu stiu cum sa-i zic
Pe data de 19 iulie am avut primul meu contact sexual
El a avut perzervativ, eu am luat 2 pilule de urgenta (o greșeală foarte mare am facut)
La data de 25 iulie sa început menstruația și a durat 5 zile
În mod normal ea trebuia sa vina pe 31 (ciclul meu este neregulat )
Pe data de 3 august am facut un test de sarcina și a ieșit negativ
Sunt un pic panicata și nu stiu dacă sa mai fac vreun test
Am șanse sa fiu însărcinată?
Sa mai fac vreun test?
După pilulele de urgenta ciclul meu se va deregla știu sigur
Cam cât vor dura aceste dereglari
Va rog ajutați-mă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Daca baiatul a avut prezervativ si nu era spart, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Plus ca ai luat si pilula.
De ce nu puneti voi intrebarile astea INAINTE de a face prostiile?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ginecolog dar acum au si ei minivacanta, saptamana viitoare cand reincep ei munca după 15 august poti merge cam pe 20-21 august se reintorc la serviciu.

| sammie a răspuns:

Daca el a avut prezervativ nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Decat daca prezervativul s-a rupt sau ceva de genul. Iar testul de sarcina se face peste 21 de zile de la ultimul contact sexual ca daca nu, iti iese rezultat fals. Iar daca menstruatia o ai de 2-3 ani probabil nu s-a reglat inca si d-asta iti vine intarziat sau prea devreme.

| minrest a răspuns:

Daca luai o pilula avea loc o dereglare grava, care nu se incadreaza cum vrei tu intr-o perioada clara de timp. Sigur ca, luand doua, dereglarea e mai serioasa; ai putea sa te duci la medic. Totusi, de cer lua cineva doua pastile?

| minrest a răspuns:

Daca nu esti sigura ca vrei sa faci sex, nu faci; dar nu te otravesti ca sa ai ''probe'' in blame game. Zic si eu.

| gabicoo a răspuns:

Nu ești însărcinată! Stai liniștită! Și nu mai lua anticoncepționale!

| MotoBlitz a răspuns:

Du-te și cumpără Pamperși, sigur ești însărcinată din cauza neregularității menstruației. Casă de piatră, trăiască mirii!

| dullcat a răspuns:

Dereglarile de la pastila de a doua zi pot dura intre 6 si 12 luni, depinde foarte mult de organism. Daca ati folositi prezervativ, pentru ce ai luat doua pilule? Daca luai doar 1 era mai ok, dar asa... Testul de sarcina se face de la 10-14 zile din prima zi in care ti-a intarziat menstruatia.Mai devreme nu are deloc rost sa faci, doar dai bani degeaba.