| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema...nu stiu ce sa fac...am facut sex cu un baiat si cred ca sunt insarcinata, nu stiu ce sa fac sunt cam speriata, mi-e cam frica au trecut 3-4 zile de la contactul sexual, as vrea sa imi spuneti ce pot face, mai concret ce sa fac cat mai repede posibil vreau sa aflu, mi-e teama nu mi sa mai intamplat pana acum sa raman insarcinata, mai ales nu vreau sa afle ai mei pentru ca nu le-ar conveni asa ceva sunt prea tanara ca la 16 ani sa devin mama, va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, acum nu mai poti face nimic, doar sa astepti. Nu ai de unde sa stii deocamdata daca esti sau nu insarcinata. Vei afla facand un test de sarcina la minim 21 de zile de la contactul sexual. Daca iti dadeai seama in primele 48 de ore, puteai vorbi cu parintii tai si merge la un consult ginecologic. Poate ginecologul ti-ar fi prescris (cu toate riscurile majore) pilula de a doua zi. Dar acum e prea tarziu, si daca ai lua-o, nu ar mai avea nici un efect (cel mult ai naste un copil cu handicap). Intr-adevar, esti cam tanara la 16 ani sa fii mama, dar la asta trebuia sa te gandesti inainte de a face sex la o varsta la care esti prea tanara pentru asta. Daca ai hotarat ca esti suficient de matura pentru sex, implicit ai hotarat ca esti suficient de matura pentru toate responsabilitatile legate de acesta, adica inclusiv pentru a deveni mama.

| fabiola a răspuns:

@brigaela ti-a spus ca trebuie sa astepti cel putin 14 zile, faci un test de sarcina si abia apoi te gandesti la interventii chirurgicale. Poate ai avut sansa sa nu fii in ziua fertila si sa iti dai seama sa nu mai risti alta data!

| Dreamer a răspuns:

Asa este cand te manancalaughing... de prezervativ n-ati auzit copii?

| roxana_4211 a răspuns:

Deocamdata nu te m gandi ca ai putea fi insarcinata, asta te va stressa f rau...ai putina rabdare si faci un test de sarcina.iar dc vei fi cel mai bine ar fi sa-i spui mamei tale, ea este sg care te poate ajuta. cu avortul nu e de joaca, mai ales la varsta ta... sper sa fie doar o sperietura si sa nu fi!

| IleanaConsaZeAnA a răspuns:

Daca esti insarcinata, ai putea face avort sau sa pastrezi copilul. Tu alegi, daca faci avort risti sa nu mai poti face copii niciodata. Daca raspunsul testului va iesi pozitiv gandeste-te bine la ce vei face.
Succes!