| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema.Trebuie sa imi curete canalele la o masea pentru a o plomba iar mie imi este foarte frica si ma mai si inteapa la radacina ma doare si nu prea suport aceea durere nu ca ar fi foarte dureroasa dar...pur si simplu nu imi place e foarte deranjanta.Azi a fost a doua ora cand merg sa imi curete canalele.Rezultatul e acelasi, o lasam pe data viitoare.Mi-a spus ca daca mai tresar asa nu ma mai primeste.
Ce sa fac? Dupa ce ca imi este frica ma mai si doare.
Exista vreo solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sebipopescu1 a răspuns:

Ia o chestie pe care sa o strangi in mana, si stai foarte incordat, eu asa am facut si a mers laughing. Ideea e ca atunci cand simti acea durere iti atinge osul din maxilar si nu e chiar placut, dar nu prea are cum sa evite asta

| anonim_4396 explică (pentru sebipopescu1):

Pai si eu fac asa stau foarte incordata si strang ceva in mana(adica cealalta mana)

| sebipopescu1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, ai putea incerca sa schimbi dentistul, ideea e ca nu are cum sa iti amorteasca osul, eventual sa iti faca o radiografie sa vada pana unde e nervul si sa incerce sa nu atinga maxilarul, desi e cam foarte greu happy

| JustLiv a răspuns (pentru sebipopescu1):

1.Nu dentistul e de vina si nu, nu iti amorteste osul ci pielea, muschii si nervul.
2.Radiografia se foloseste in general cand dentistul vrea sa vada pozitia dintilor pe maxilar.
3.Maxilarul nu este atins deoarece daca ar fi atins maxilarul cu freza(chestia aia care se invarte si curata canalele, cariile) ar fi curs sange, ceea ce nu ar face decat un dentist foarte nepricepu.
4. Durerea este provocata de faptul ca in dinte sunt nervi secundari (mai mici) care daca sunt atinsi cat de putin doare ca la muscatura de vipera(nu se pot vedea acesti nervi mici).

| sebipopescu1 a răspuns (pentru JustLiv):

Nu atinge maxilarul cu freza, ar fi imposibil ci cu acele ace cu care scoate nervii pentru ca sunt mai lungi decat nervul si radiografia se poate folosi si pentru a vedea cum sunt pozitionati nervii, eu de exemplu am avut un nerv stramb si daca nu imi facea radiografie nu putea sa il gaseasca pentru ca nu avea pozitia lui normala ci era indoit la 90 de grade

| JustLiv a răspuns:

Da,exista! Mama mea este dentist si foloseste un sprai special care amorteste si nu te va mai durea.Canalele trebuie curatate, n-ai ce le face! Iti dau numele spray-ului prin email: boss784512963@yahoo.com