| anonim_4396 a întrebat:

am o mica problema...prietenul meu m-a muscat de san acum 2 zile...si vad ca mi s-a invinetit... ce as putea sa fac? (fara medic ca nu vreau sa afle mama:-s) daca pun gheata trece vanataia?:-s aa.si...e adevarat ca pot face cancer de la muscatura?:Ocryingva rog, ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca puneai gheata la inceput, vanataia ar fi fost mai mica. Acum nu mai ai ce face, ea va trece in cateva zile de una singura. Nu poti sa faci cancer de la o singura muscatura, dar daca se repeta poti face si cancer. O singura muscatura insa iti poate da o infectie foarte grava a sanului, care sa necesite operatie sau iti poate rupe canalele galactofore si sa ai mari probleme de alaptare cand va fi cazul.
Sincer, ai grija cu prietenul tau, cred ca are niste probleme daca te-a muscat de san, poate ar fi bine sa-l vada un psiholog.

luciana
| luciana a răspuns:

Cred ca este tare necopt, putin nebun, sa nu zic,- retardat, acest prieten al tau. Este de nepermis sa faca acest gest, tocmai cu acea parte a corpului tau ( si nu a lui ) ce prin definitie dezvolta de multe ori ( in timp indelungat ) cea mai grava boala - cancerul de san. Eu zic sa schimbi prietenul ce poate oricand sa repete acest necugetat gest; si mai cred ca nu tine la tine, ca are o problema grava, din moment ce ti-a produs o durere. Sper sa fii in stare sa iei o decizie ce te-ar scuti de asemenea necazuri pe viitor...Cu bine, Lucien.

| Bacemi a răspuns:

Sanul este foarte sensibil asta e clar. De obicei sanul e pentru altceva, nu pentru muscat. Parerea mea e ca ar trebui sa mergi la un medic.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Traumele provocate sanilor pot duce la ce este mai rau. Nu stiu daca poti face cancer din acea muscatura dar cu siguranta trebuie sa-i muti prietenului locul pentru muscat. Am o vecina care si-a extirpat un san din cauza sotului care facea pasiune pentru ciupitul de san (gest deplorabil). In cazul in care nu folosesti sanul ca sursa de alimentare, e bine sa fii extrem de tandru cu el. Se pot obtine excitatii mangaindu-l si sarutandul. Muscatul... e deja canibalism primitiv.

| lora_9285 a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba daca au ceva unguent pentru vanataie. Sanul este foarte sensibil si ar trebui sa fi mai constienta. Cancerul se dezvolta datorita mai multor factori.

| Annitu a răspuns:

Ohh.merci pentru raspunsuri:-sa trecut o saptamana si vanataia e verde inchis.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Stai linistita...nu se intampla nimic...iti trece in cateva zilewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pune compresă sterilă cu ceai de gălbenele de la frigider.
Dup ce a trecut, ar fi bine să faci un ecograf mamar și nu mai lăsa prietenul să-ți distrugă sănătatea.
Zona sânului este cea mai sensibilă zonă a corpului femeii.
Pa, pa.