| MISLO a întrebat:

Bună, am o pereche de ochelari de vedere si acei ochelari imi lasă urma pe nas, eu trebuie sa ii port tot timpul si ca sa scap de acea urmă, trebuie sa imi iau alți ochelari? Sau e normal sa lase urma pe nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la magazinul unde ti-au facut ochelarii, acolo iti vor regla pernitele ochelarilor, sa nu te stranga cu urme.

| MISLO explică (pentru Bula):

Nu e modelul cu pernițe, e cel dintr-o bucata

| Bula a răspuns (pentru MISLO):

La magazin te vor rezolva, mergi linistit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La magazinul unde le-ai cumpărat, se rezolvă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai indicat trebuiesc schimbați și nu purtați permanent. Teoretic și practic gândind, acomodarea vederii se face alternant cu lentila (reper ce ajută funcționalitatea oculară). Deci nu ezita să stai fără ei jumătate din timpul purtării, iar pentru a fi sigură de comoditate, caută și probează modelul de ramă cel mai potrivit tipului tău de nas.

| MISLO explică (pentru anonim_4396):

Ar avea vreo problema ca lasa urma pe nas? Nu ma orea deranjeaza, dar ramane urma si se vede urât fără

| anonim_4396 a răspuns (pentru MISLO):

Da, afectează osul nazal și face ca sinusul frontal să fie afectat. Atât estetic cât și fiziologic încurcă.

| MISLO explică (pentru anonim_4396):

De doua luni port acești ochelari

| elemonis a răspuns:

Buna.
Poti merge la un cabinet oftamologic sa iti slabeasca,, pernitele" de la nas (asa se numesc), insa vezi sa nu fie prea slabite astfel incat sa iti cada de pe ochi cand te misti. Mare grija!

| MISLO explică (pentru elemonis):

Nu sunt model cu pernițe, sunt dintr-o bucată