| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena a cărei sarcina s-a oprit în evoluție la doua luni. Poate sa îmi spună cineva de ce? Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit statistic ca intre 20 si 30% din numarul total al femeilor care au sarcina sigur confirmata, se pot confrunta cu sangerari in primele 10-20 de saptamani de sarcina si in acele cazuri jumatate dintre ele se confrunta cu un avort spontan.
In cazurile in care avortul spontan se produce in primele 8-12 saptamani de sarcina, se poate spune/afirma ca in circa 80% din cazuri embrioni prezinta anomalii genetice incompatibile cu viata.
Insa pot fi si alte anomalii prezente mai ales in primul trimestru de sarcina reprezentate de mutatii genetice la nivel de ADN. De asemenea sunt si alte foarte multe boli in afara anomaliilor care se pot depista numai prin anumite teste si analize medicale. Sunt multe mutatii genetice pe care noi nu le putem vedea din nefericire, cele care necesita o investigare medicala, genetica, ginecologica foarte atenta. In mod absolut cert, pentru fiecare avort spontan exista o cauza, un motiv anume, pe care de multe ori o identificam, dar de foarte multe ori raman pe lista cu cauze necunoscute. Statistic s-a constatat ca exista in jur de 10-15% cazuri in care cu toate ca au fost efectuate toate investigatiile posibile si cu toate acestea nu se poate stabili cauza/motivul avortului spontan, fiindca din nefericire stiinta medicala actuala inca nu dispune de testele sau de tehnologia necesara la ora actuala.
In concluzie este aproape imposibil de oferit un raspuns mai ales in cazul in care NU au fost efectuate investigatiile medicale de specialitate in cazul prietenei tale. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Din ce am citit cică stresul ar fi o cauză.

| Catrice a răspuns:

Sunt atât de multe motive...

| Teo29 a răspuns:

Buna, e sigur ca i s-a oprit?
Sa mai ceara inca un sfat medical/consult urgent in alta parte!

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Din pacate se intampla des, mai ales la prima sarcina si sunt o multime de motive, uneori e foarte greu de spus cu certitudine care a fost motivul. Informatii aici https://suntmamica.com/avortul-spontan/

| anonim_4396 explică (pentru Petre_Ilinca_1998):

Ea nu era la prima sarcina...