| justme_9661 a întrebat:

Buna

Am o prietena care in urma cu aprox o luna si jum a fost diagnosticata cu anxietate. Pur si simplu cand este pe strada o ia cu ameteli, are stari de greata, incepe sa tremure ...mai sa lesine...Pana acum a incercat sa mearga la scoala mai ales ca e clasa a 12 si nu vrea sa piarda anul... dar deja simte ca nu mai poate...Cineva i-ar fi zis ca merge sa isi ia scutire pe tot anul si sa vina doar la lucrari ca sa isi asigure notele si mediile...se poate asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Trebuie sa mearga la dr cat mai repede sa poata afla exact cauza acestor simptome si sa le inlature la timp sa poata termina scoala, ceea ce spui nu e o solutie sa mearga cu scutiri etc problema tot nu se va rezolva asa deci la dr. de interne si la psiholog nu la psihiatru ca nu e cazul de medicamente hipnotizante si altele, ea trebuie sa ramana lucida sa poata invata si merge mai departe un psiholog care sa stea de vorba cu ea si sa o reechilibreze din punct de vedere emotional si psihic si cum vreti iar prinde bine eu am fost si la psihiatru si la psiholog si este diferenta mare iar eu am dat peste o psiholoaga buna care a stiut sa ma asculte si m-a inteles si m-a ajutat sa vad altfel lucrurile sa ma odihnesc mai mult sa ma hotarasc mai usor si sa fiu mai sigura pe mine etc.lucruri folositoare si acum sunt bine nu am avut nevoie de pastile si etc sa imi revin din depresie sau ce o mai fi. deci prietena ta sa mearga la dr. sa vada din punct de vedere intern daca nu e o problema si apoi psihic si va fi ok la scoala.astept vesti. pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate asa ceva. Indiferent ce boala ar avea, daca nu frecventeaza minim 50% din ore, pierde anul.
Ar trebui s-o vada si s-o trateze un psihiatru ca nu-i de gluma. Chestia asta e serioasa si poate deveni mult mai serioasa.

| oz a răspuns:

Nu exista asa ceva.
daca exista asa ceva sigur aflam eu inainte...

| psiholoaga a răspuns:

Nu e anxietate, sunt atacuri de panica. Altceva. Anxietatea este naturala, inseamna neliniste si se activeaza in situatii de conflict, de pericol, iar peste anumite limite duce la tot felul de comportamente nesigure, pana la patologia maniacala. Atacurile de panica nu se stie inca ce cauze au exact. Eu zic ca e urgent sa mearga la un terapeut, eventual cineva pe cognitiv-comportamentala, ca sa invete cum sa faca fata acestor atacuri de panica atunci cand apar. Sunt multi oameni care se confrunta cu aceasta problema si reusesc sa o tina sub control si sa aiba o viata normala, sa isi termine studiile etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si aceasta anxietate trebuie sa aiba o cauza, anxietatea nu este o boala este un rezultat al unei boli, Caderile de calciu si alte minerale fac sa duca la anxietate dar si multe alte boli, diabet, ulcer, spondiloza, multe multe, exista o cauza organica, eu am ajuns la psihiatrie de la o lipsa de calciu, pe urma mi-am zis, dar nu se poate, ceva se intampla si am facut analize din proprie initiativa, calciu 8 si ceva, tensiune 6, asa ca, la internist nu la psihiatrie, ce sa caute acolo?

| justme_9661 explică:

Multumesc pentru raspunsuri ...totusi parintii ei o vor duce mai intai sa vada daca nu are ceva probleme cu glanda tiroida...happy