| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema : Am 13 ani si am bube albe prin jurul gatului, ce inseamna boala asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

In jurul gatului poti avea margele nu bube albe. In gat poti avea puroi, mergi la ORL-ist sa te consulte.

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

Si e contagios?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,e contagios.

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

Cum se numesc exact boala asta?

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

Eu am jurul gatului, nu am in gat. acum m+am uitat in oglinda parca sunt rosi acum

| Mihaela1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot fi generate de o alergie la un nou produs( gel de dus, sapun, crema, demanchiant, de la un lant metalic la care faci alergie, de la un aliment, sau pot fi ciupituri de insecte (tantari sau paianjeni). Daca persista mergi la medic sa te consulte.

| anonim_4396 explică (pentru Mihaela1964):

Pai si mama are dar ea a facut de la latul de aur, si l+a dat jos, si l+am purtat si vreo 3 ore, si dupa am aflat ca din cauza lantului are problema si l+am dat jos imediat, cred e din cauza asta

| xCriis a răspuns:

Pot fi cosuri, pot iesi de la soare / caldura, alergie la ceva sau o iritatie. Cel mai bine ar fi sa te duci la dermatolog, el te poate vedea. Noi nu avem de unde sa stim, atat timp cat nu vedem despre ce e vorba. Sper ca te-am ajutat putin.