| user2028 a întrebat:

Bună!
Am o problemă, am 16 ani, urmeaza sa împlinesc 17. Am luat pastila de a2 a zi in urma unui incident care nu avea risc deloc insa am preferat sa fim precauti.
Am avut menstruatia in săptămâna in care s-a intamplat, in ziua in care s-a intamplat mi s-a terminat menstruatia, iar urmatoarea zi am apelat la pastila.
Problema e in felul următor, a trecut o săptămâna de cand am luat-o si mi-a aparut o sangerare de o zi, nu e abundenta deloc ca si cum ar fi o menstruatie, e usoara, fără dureri sau alte simptome.
Este menstruatie? O sa imi intarzie mult menstruatia? happy La ce sa ma astept mai incolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

E sângerare din cauza pastilei, nu îți face griji, e posibil să mai ai si in zilele următoare și să îți întârzie și menstruatia pentru ca ai luat pastila fix când nu trebuie, în cea mai nepotrivită zi, nu erai la ovulație iar pastila asta se ia ca să împiedice ovulația, deci ai luat-o degeaba. Încearcă să nu faci abuz de această pastilă, folosește anticoncepționale mai bine sau prezervativ.

| Robert2526 a răspuns:

Concret, pentru ca ai luat pastila in faza foliculara a ciclului menstrual, a aparut sangerarea asta, din cauza ca nivelul de progesteron a fost afectat. La ce te poti astepta? Sa iti intarzie menstruatia cu pana la 12 zile fata de ziua la care te astepti tu sa vina.

Nu esti insarcinata, nu ai nimic, ai rabdare doar

| StudentLaMedicina a răspuns:

Este normal să sângerezi puțin de la pastilă. Menstruația poate fi dereglată puțin, nu îți face griji. Dacă întârzie fă un test de sarcină în prima zi în care ar trebui să îți vină ca să fii sigură că a funcționat. Dacă iese negativ aşteaptă să îți vină menstruația. Poate dura puțin mai mult decât de obicei.