| anca_1628 a întrebat:

am o problema.am fost ieri la dentist pentru o carie.a facut anestezie.a scos nervul..si a pus plomba provizorie..si de azi dimineata nu pot calca pe masea.ma doare groaznic dar numai cand calc pe ea.este normal? ..sau ce poate sa fie de ma doare asa? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Koala4 a răspuns:

De obicei, daca apar astfel de dureri la o masea, principala cauza poate fi tratamentul endodontic facut inainte de obturatia coronara. Aceste dureri cresc la atingerea dintelui. Durerea nu este neobisnuita si poate disparea in cateva saptamani.Ar trebui sa urmaresti evolutia dintelui ( daca durerea se diminueaza cu trecerea timpului este posibil sa disparea in cateva saptamani. Daca devine mai rea ar trebui sa merg la dentist, deoarece pot aparea si alte probleme). happy