| Diana567897555 a întrebat:

Bună,am o problema am fost la o înmormântare și am fost cu capul gol de atunci mi s-a umflat falcă puțin, nu mă doare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil ca umflatul falcii sa fie o de la carie dentara, o infectie
Da fuguta la un cabinet medical si cere o parere, este gratuit consultul, apoi acelasi medic iti va prescrie o reteta pentru infectie, mergi la farmacie o cumperi si dupa ce termini antibioticul te intorci la cabinetul medical si rezolvi caria si problema de acolo!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta unde ai fost, daca aveai capul gol sau plin, fiindca inflamatia de la falca se intampla oricum, doar sa mergi la un stomatolog ca sa-ti rezolve dintele care ti-a produs inflamatia, fiindca foarte curand va durea ca naiba.
Sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce legătură are inmormantarea și capul gol.

Falca se umfla din multe motive, unul plauzibil ar fi o infecție dentara. Nu curentul.

| Diana567897555 explică (pentru suntserios):

Mă gândeam că este de la curent, până acum nu am avut probleme, și în acea zi a fost și frig, când am ajuns acasă am observat că sunt puțin umflata pe falcă, nu am carii deloc și nu am avut dureri dentare deloc și nici acum nu am.Am avut otită acum 3 ani

| ioana748 a răspuns:

Te a tras curentul
Panadol rapid pentru inceput.

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Poți să explici puțin conceptul de tras curentul și cum mai exact medical a afectat o?

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Pentru domnul @suntserios care este mandru ca de cateva zile este noul loc 1 pe TPU, in locul altui caracter indoielnic ca si el, "domnul din Timisoara" caruia nu-i mai dau numele, dau copy paste ca deah eu nu sunt in top :

"Adevărul despre expresia „te trage curentul"

Scăderea temperaturii în spațiul în care te afli și imunitatea organismului nu fac întotdeauna casă bună. La întâlnirea celor două se produce vasoconstricţie. Aceasta din urmă reprezintă micșorarea diametrului vaselor sangvine prin contracția fibrelor musculare netede din pereții lor. Drept rezultat te vei confrunta cu reducerea afluxului de sânge.

Scăderea imunității apare din cauza vasoconstricției, deoarece celulele implicate în apărarea organismului nu mai ajung în zonele unde sunt solicitate.

Totuşi, ca să ai simptome după ce te „trage curentul", trebuie să ai deja o infecţie subclinică. Fie că e vorba de o infecţie virală sau o bacterie. Cu alte cuvinte, pentru a apărea răceala, ai nevoie de un agent patogen direct, virus sau bacterie, a cărei activitate e favorizată de către vasoconstricție.

De exemplu, ai curăţat urechea prea agresiv şi a deja o bacterie subclinică. Nu te doare nimic, dar ești expusă la așa-zisul curent. Temperatura în ureche scade de la 37 de grade celsius la aproximativ 33 de grade C. E temperatura perfectă ca această infecţie, fie ea bacteriană sau virală să înceapă să se dezvolte. Atunci e posibil să te confrunți cu ceea ce se cheamă otită externă. "

Deci partial este corecta sintagma "a te trage curentul", domnule medic specialist in toate! Pe toate le stii si peste tot esti prezent pe acest site!

Esti tare mandru se pare ca esti locul 1 pe TPU, cred ca ti-ai luat casa si masina de pe urma acestui clasament! A si doctorat ai luat tot pe TPU
De asta aici te gasesc si cand intru dimineata, aici te gasesc si peste 8 sau 10 ore cand intru seara, stai non-stop!
Ai oare si o viata? EU CRED CA NUwinking

ps: am fost sarcastic cand am zis ca ai doctorat, casa si masina de pe urma topului TPU, ma gandeam ca nu ai sa intelegi ce este sarcasmul si-am venit cu aceasta completare, cei ca tine nu-s capabili de cunoastere alta decat a fi tocilari notoriiwinking nota bene

Cave Canem caci multi maraie aici dar in realitate tac!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ei....multumesc.
Ai raspuns pentru mine.
Cine stie ce suflet singur.
Cauta conflict.
Este un sindrom al celor care doresc atentie.
Nu conteaza daca este in sens pozitiv sau negativ, atentie sa fie.
Si de obicei dansii sunt pe negativ din pacate.
Eu am compasiune pentru astfel de oameni din motive subiective.
Multumesc ca ai intervenit.
❤️happy

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Simpaticule, deci imi dai dreptate. Ok.

Vezi că în ultimă perioada ai mai multe răspunsuri pe zi decât mine.

Hahahahahahaha.
Te roade invidia.
Hahahaha

Dacă mi ai dat ignore chiar nu înțeleg de ce mi te mai adresezi. Gura mica simpaticule. Mi ai dat ignore, atunci gura.

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Te rog totuși să explici medical treabă cu curentul. Nu caut niciun conflict, dar dacă răspunzi tâmpenii userului, normal e să explici tâmpenia. Pun pariu când ai scris treabă asta cu trasul curentului nici nu te ai gândit că cineva te va provoca la o explicație coerenta.

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Și vezi că simpaticul mi-a dat dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

El are o problema cu mine că sunt pe locul I, dar și el a scris că răspunsul tău e aberant. Degeaba îi pui inimioare.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

@ioana: cu drag!

@suntserios >> 'dragule' de 3 ori m-ai atacat, aveam dreptul la 1 meci cu tine, in fine eu nu vreau sa atac!
stai linistit caci eu unul numai scriu despre tine nimic, tot tu o vei face despre mine sunt sigur :)

nu am zis ca ioana nu are dreptate cum tot instigi degeaba, ba din contra am dat copy paste cu articole de pe net care spun clar ca, "curentul" (n.r. frigul) favorizeaza infectiile, ce o dai la intors atat:

https://www.iowemed.ro/articole-medicale/exista-sau-nu-m-a-tras-curentul
https://medicool.ro/......27121.html
https://www.sfatulmedicului.ro/......atei_16489

sa stii ca sunt un domn, in asa zisa invidie pe care ai mentionat-o asupra ta, daca poporul (n.r. userii TPU aici) te-a votat atunci 'poporul' sa te aiba, dupa dictonul "sa dam Cezarului ce este a Cezarului", deci nicio invidie din partea mea!
Comunitatea te merita ei sa te iubeasca;)
Daca ei va vor in top pe tine si pe Violetta2022 atunci asta este, eu nu am o invidie! pe mine ma deranjeaza ca stau acolo in top anumite persoane care nu merita! nu e vorba doar de tine aici, ci ma refer la toti cei din primele 4 locuri!
Dar nu ma mai pacientez.

in ceea ce priveste postarile mele si ale tale, stai linistit ca pana sa ajung la peste 100.000 de comentarii cat ai dat tu pe aici mai am mult de tot!

Daca ar fi sa invidiez eu pe cineva de aici, aceia sunt userii de top in anumite categorii si cunoastere: de exemplu pe NLS pentru cunoasterea din domeniul IT, mODIN si sabin in ceea ce inseamna filosofia si alti useri foarte capabili, nu pe voi cei fara cunostere care faceti chat pe TPU!

Cu stima

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

In primul rand accept sa fiu contrazisa, ideea ar fi ca cel care intreaba sa se aleagă cu ceva.
In limita normalitatii intrebarii si daca este cat de cat coerent in exprimare.
Multumesc, dar chiar am inteles ca mi ai venit in sprijin si ai dorit sa explici domnului ca desi m-am exprimat pe intelesul tuturor, nu a fost ceva in alta limba.
Intentie dansului este vadita de conflict, nici macar polemica.
Daca are idee despre ce intreaba omul....sa i dea un sfat, o părere...si vede cine a pus întrebarea ce i este de folos si ce nu.
Sincer, am ramas si eu putin surprinsa cand am vazut clasamentul.
Este bazat pe cantitate si nu pe calitate.
Am venit pe aceasta platforma pentru ca ani la rand cautand diverse raspunsuri, am gasit cateva care mi au fost de folos pe aici.
Si mereu mi am spus ca nu este corect, trebuie sa vin si eu in intampinarea cuiva in mediul online, macar cu o vorba buna.
Dar, chiar nu ma intereseaza vreun loc in clasament, nu cred ca mi foloseste la nimic.
Mai curand schimbul de energie pozitivă cu anumite persoane cu care am dialogat.
Si ma bucur.
Trebuia sa apara si putina energie negativa, asta inseamna echilibru.
@Simpatic, multumesc tare mult, chiar a fost o surpriză ca cineva sa intervină.
Ai un caracter deosebit si oamenii ca tine sunt pe cale de dispariție.
Cat, despre cei care cauta cearta...
Ei se incarca si tu te descarci...Dar, probabil ai vrut sa mi iei apararea, caci altfel ii dadeai ignor.
Parerea mea, ca raspunsurile tale sunt utile și se vede ca esti un om instruit care are ceva de spus.
Este bine sa dai mai departe putin din tine...ca sa spun asa.
Este bine sa avem de a face cu oameni educati sa mai invatam si noi cate ceva.
Onoarea este de partea mea.
Multumesc inca o data,
Seara frumoasahappy

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Te pupi in fund cu simpaticul dar un răspuns pertinent la prima mea întrebare că sa clarifici răspunsul nu ai fi fost în stare da dai. Și tot eu sunt ăla aiurea nu?

| TheGentleman a răspuns:

Cel mai probabil ai carii. Programează-te la stomatolog.

| blairelovesmusic a răspuns:

Te-a tras curentul doar, o sa-ti treaca.

| Diana567897555 explică (pentru blairelovesmusic):

In cât timp? De umflat nu sa mai umflat dar nici nu se trage umflatura este doar puțin vizibilă, simt niște pulsații și mâncărimi câteodată și amorțeală atâta tot sper să nu fie ceva rău

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e nimic grav!