| angel70530 a întrebat:

Buna, am o problema, am un bebe de 6 luni și problema este că el nu face scaune fără ajutorul supozitoare cu glicerina, zilnic ii bag in fundulet supozitoare.Se alimentează la sîn, pe lîngă laptele matern mai mănâncă si piure din fructe cum ar fi mere, prune, caise, banane.Pe linga asta mai mănâncă și un biscuit pe zi, bea ceai de 2 ori pe zi cu lingurița ii dau și seara apa fiarta. Spuneți va rog cum sa o ajut să facă singurica scaun. Spuneti cateva sfaturi cum sa procedez, mămicile care au bebeluși. Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cred ca ii administrezi sub observatia medicului, nu doar din auzite! https://www.qbebe.ro/......_glicerina
Parerea mea este sa consulti un pediatru de maine si acesta iti va prescrie exact medicamentul potrivit. Nu-l poti indoba cu laxative pana la infinit.
sau
Incearca sa eviti o perioada banana in alimentatie, caci ea constipa, cat si sucul de morcovi.
Ii poti face piure de fructe nu numai din pulpa, ci din fructe intregi la acele fructe la care coaja e comestibila (de exemplu: prune, mere, pere etc). Asupra scaunului, coaja si pulpa au efecte opuse: coaja si numai ea contine pectine, care sunt laxative.
-indulcirea ceaiului il facu cu miere si nu cu zahar!
Daca nu da rezultate timp de 2 saptamani, atunci e timpul sa mergi cu copilul la un consult homeopatic.

| Donsavas a răspuns:

Biscuiții si bananele constipa, deci ii îngreunează scaunul.
Contează si ce ceai bea deoarece unele produc constipatie. Ii poti da unul special pentru problema lui.

| denisTiky a răspuns:

Bananele te constipa, asta stiu sigur, restul alimentelor pe care i le acorzi bebelusei nu stiu daca o afecteaza. Insa stiu sigur ca banana nu e ok sa i-o dai nici unui bebe sanatos, pentru ca il va constipa.
Eu zic sa mergi cu el la un doctor, aici nu gasesti nici doctori nici oameni cu tare multa informatie in domeniu in cap, nu te poti lua dupa urechea nimanui. Mergi cu ea la doctor si iti va spune ce sa faci, asa e cel mai bine!