| nicoooletaaa a întrebat:

Am o problema care nu imi da pace. Am 18 ani. Anul trecut am fost la ginecolog pentru ca aveam hemoragie. Acolo mi-a spus ca am chisturi pe ovare. Apoi am urmat un tratament din injectii no spa si inca ceva. Pt ca nu am o menstruatie regulata in fiecare luna mi-a spus sa iau duphaston 2 pastile pe zi timp de 5 zile. Totul bine si frumos. Cand le iau dupa 3 sau 4 zile imi vine. Si acum problemaaaa. Trebuie sa precizez ca nu folosesc anticonceptionale, prezervative, etc. Eu nu am mai luat pastilele timp de 2 luni(ma simteam rau cand le luam) si bineinteles ca nu mi-a venit. Dar in ultima luna am observat sa obosesc foarte repede, am stari naspa, caut cearta cu iubitul meu din orice, am crampe in fiecare zi si nu pot dormi deloc pe burta si mi-e foame Non stop. Cu cateva acte sexuale in urma am observat ca iubitului meu ii curge un lichid noncoloric. El a spus ca nu simte cand curge acel lichid.ma gandesc ca in timpul actului a curs si poate sunt insarcinata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starile tale de neliniste combinate cu starile de nervozitate excesiva pot fi rezolvate printr-o testare a starii tale privitoare la posibilitatea de a fi insarcinata. Ar fi indicat sa-ti faci un test de sarcina si cel mai bun rezultat ti-ar fi oferit de cel obtinut prin analiza de sange deoarece o poti face si dupa trecerea a doar 10 zile de la ultima relatie sexuala dar si deoarece este cea mai precisa. Lichid incolor de care amintesti se pare a fi lichidul preejeculator care nu contine spermatozoizi, deci in cazul in care partenerul tau reuseste sa-si coordoneze ejacularea nu exista posibilitatea de a te lasa insarcinata.Deoarece ai amintit ca ai un ciclu menstrual neregulat ti-as propune sa incerci sa folosesti inelul anticonceptional NUVARING. Prin folosirea inelului te-ai proteja impotriva instalarii unei sarcini si de asemenea ti-ai regla ciclul menstrual la perioada optima de 28 de zile. Folosirea inelului anticonceptional NUVARING permite intretinerea sexului neprotejat prin alte mijloace de protectie.Citeste urmatoarele materiale : http://www.eva.ro/......13637.html precum si http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/