| oana5544e5 a întrebat:

Am o problema cu balonarea! Orice mananc ma balonez. Stomacul isi mareste volumul foarte mult incat abia respir si zici ca sunt gravida. Am si probleme cu constipatia si un pic cu fierea pentru ca uneori am un gust amar. Am mai luat colebil dar parca nu isi face efectul.Vineri merg sa fac o ecografie adbominala. Imi poate spune cineva care ar putea fi cauza? Sunt un pic speriata! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Colon iritabil!
Bea chefir pe stomacul gol si seara inainte de culcare, in cateva zile te evei simtii mai bine si in 2-3 luni, vei scapa de colonul iritabil;
Chefirul este cel mai puternic probiotic natural, care iti populeaza stomacul si intestinele cu bacterii bune, sanatoase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chefirul, de asemenea regleaza toate problemele cu constipatia!

5 răspunsuri:
| Victoria18 a răspuns:

Tu ai colonul iritabil cel mai probabil...

| Itanul a răspuns:

Totul e de la fiere.
Fara mancare grasa, fara legume si fructe crude (vezi care iti fac rau), fara lactate... fara multe si iti va trece.

| Marian9978 a răspuns:

Cam asa mi se întâmplă si mie iar doctorul mi-a dat vitamax si parca nu mi se mai întâmplă. Încearcă si tu.

| PDora a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare legata de balonare unde am spus ca eu cred ca totul este de la tipul de alimente care sunt consumate, adica in general alimente acide care au ph mai mic de 7 si acest exces de alimente acide in organism poate duce la aparitia bolilor. Uite cateva exemple de alimente alcaline spanac, brocoli, fasole verde, rosii, ridichi, conopida, lamai, pepene verde. Lamaia si pepenele verde sunt printre alimentele cele mai alcaline. Apa trebuie sa fie si ea alcalina, trebuie cautata o apa cu un ph peste 8, eu beau Calipso. O dieta cu apa alcalina creaza in organism un mediu alcalin in care foarte multe boli nu se mai pot dezvolta.