| Panda88 a întrebat:

Am o problemă cu coșurile. Am destul de multe pe brațe, umeri, spate și față. Am auzit de niste produse de la Thursday Plantation. Sunt bune? Merită să le cumpăr?
App am 14 ani.
Mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, acele cosuri sunt cauzate de schimbarile hormonale, asociate de caldura, transpiratie si praf.
Pentru a contracara efectul hormonal, ceea mai eficace metoda este consumul de DROJDIE PROASPATA.
Se mananca cate o bucata, cat varful degetului, de 1-2 ori saptamanal (intervale de 4 zile). Se poate pune un pic de zahar tos daca gustul pare nasol.
Pielea tebuie spalata zilnic si dezinfectata. Se face dus zilnic, cel putin de 1-2 ori si se foloseste sapun antibacterian. Dupa uscarea pielii, zona cosurilor se sterge cu vata inmuiata in spirt sanitar.

| AutumnDay a răspuns (pentru Bula):

Fara spirt, este extreeem de iritant si pe termen lung, determina pielea sa produca si mai mult sebum. E ok sa stergi din cand in cand cu spirt, dar rar, maxim o data pe saptamana.

| Bula a răspuns (pentru AutumnDay):

Gresit, nu vorbim de alcool 96%, ci de spirt sanitar in cantitate mica, pentru dezinfectare locala.
In cazul unei rani deja inchise sau in jurul ranii chiar deschise, alcoolul este unul dintre cei mai eficienti dezinfectanti, chiar daca pisca uneori (cand ajunge pe zone mai sensibile).
Cosurile sunt infectii si se dezinfecteazazilnic, nu saptamanal!

| AutumnDay a răspuns:

Dermatolog sau Duac sau lotiunea activa Acne Out de la Biotrade. Ai nevoie de un tratament anti-acnee adecvat, nu de produse incadrate mai mult in categoria "remedii naturiste", cum ar fi uleiul de arbore de ceai din produsele Th Plantation.

| Rox1997 a răspuns:

Bună! Ar fi mai bine sa te consulte un medic dermatolog..nu încerca tratamente după spusele altora fiecare ten e diferit. Dermatologul te va ajuta foarte mult