| Adriann1991 a întrebat:

Buna am o problema destul de grava care nu ma lasa sa traiesc...Acum 2 ani eram consumator de droguri(cristale) dupa ce m-am lasat am inceput sa observ ca am probleme de vorbire de logica nu puteam sa ma focusez pe o treaba...parca a disparut logica din mine,
Cred ca sunt si depresiv ca am mereu o frica in mine ma simt incomod cand sunt un multime parca am devenit un prost care nu mai gandeste, cand stau de vorba cu prieteni de multe ori nu imi vin cuvintele pe gura... exista ceva remedi pentru asta sau asa o sa raman toata viata?
In trecut eram fire putin agresiva acum a disparut mai in totalitate agresivitatea! Ajutati-ma va rog ca nu mai stiu ce sa fac! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JustmeV a răspuns:

Salut! Cred ca nu ar fi persoane pe TPU capabile sa te poata ajuta intr-adevar cu problema ta.
In primul rand, te felicit ca ai avut ambitia si ai reusit sa te lasi de droguri.
In al doilea rand, ai avea nevoie de un psiholog, ar putea sa te ajute cel mai bine legat de comunicare, nu ai fi primul caz. Sau ai nevoie de o persoana apropiata care sa te ajute in permanenta/foarte des sa poti depasi acest "obstacol", sa poti sa redevi tu. Ai nevoie doar de timp, nu vei fi asa toata viata! Iti doresc numai bine!

| Adriann1991 explică (pentru JustmeV):

Iti multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă nu poți sa mergi periodic la psiholog, ar fi bine sa consulți un psihiatru. Fiind un fost consumator de droguri, e necesara consultația! Este un lucru bun ca nu mai ești agresiv, dar frica din tine te face sa nu te mai poți concentra și vorbi, implicit gândi normal. Atâta timp cât traiesti cu frica în tine, nu ți vei reveni. Eu nu cred ca gândirea ta anormala îți produce frica, cred ca teama de dependenta sau de efectele drogului îți provoaca aceasta spaima interioara care te întristează și în același timp, te epuizează de energie. Gândește te bine și ia o decizie! A cere ajutorul specialiștilor este pasul următor potrivit pentru tine. Odată ce faci toate astea, îți vei reveni.

| untaken a răspuns:

Te-as sfatui sa nu ai incredere in asa zisii psihologi, pshiatri care vor numai bani. Ia si incepe sa faci ceva cu viata ta. Invata, citeste carti, inscrie-te la o postliceala sau cursuri de calificare, apuca-te de fotografiat, poti vedea lumea altfel. Alegerea este a ta si trebuie sa ai grija unde vrei sa ajungi.