| madalicious a întrebat:

Am o problema, ma puteti ajuta?
De vreo 2 zile buzele mele au devenit ceva mai uscate, si se cojesc. straight face
Cum le pot face sa nu mai fie asa? Ca sincer ma enerveaza ca-mi vine sa le rup si ma dor buzele, si arata si urat!
Problema a inceput cand am inceput sa folosesc o pasta de dinti, dura cu agent de inalbitor pentru dinti. Dar nu mai folosesc pasta si tot la fel de nasol este, ba este chiar mai rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Date cu crema de maini pe buze sau cu strugurel. Si mie mi se intampla, si incearca sa nu mai pui saliva pe buze pentru ca ti se vor decoji si mai tare.

13 răspunsuri:
| camelia1812 a răspuns:

Mai bine du-te la farmacie si iti cumperi ceva balsam de buze sau ceva crema...ca sigur gasesti

sau poti sa incerci balsam de buze de la Nivea
e foarte bun...si eu am avut buzele uscate, mi-am cumparat si gata, acum nu mai am treaba cu asta

baftawinking

| adelina_7242 a răspuns:

Incearca strungurina

| ingerashpierduth a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa folosesti un ir deoarece te ajuta foarte mult.Ar fi mai bine sa folosesti unul cu extract de miere de albina sau menta deoarece iti trateaza buzele mai bine.:*Astept funtitzahappy

| Sikki a răspuns:

Probabil ai o infectie! incearca cu ir! sper ca ti-am fost de ajutor

soothe
| soothe a răspuns:

Bea cel putin 10 pahare de apa pe zi, macar vreo 3 zile si foloseste "strugurel", sau cum se cheama acum in Ro.

| chivas21 a răspuns:

Nu este de la pasta de dinti! Ai stat undeva unde batea vantul si ai fost deshidratata! Cel mai simplu e sa te dai cu ruj sau un strugurel din ala lichid iti va trece in 1-2 zile! calm, calm ca nu e nimic grav! pupici!

| Lya a răspuns:

Si eu am avut aceeas problema ca si a ta, dar eu am rezolvato cu un ir de la avon cu miere, care miroase si frumos. Vreau sa spun ca sunt foarte multumita, de atunci il folosesc in fiecare zi si nu mai am astfel de probleme. Succes!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am primit o reteta de la un medic dermatolog pentru aceeasi problema. Mi-s-a recomandat "Lip-Activ", balsam pentru buze, de la Eucerin.Nu l-am cumparat inca pentru.ca e cam scumput, cam 25-30 lei!

| JennyBerry a răspuns:

Foloseste crema de galbenele!
Eu o folosesc din acelasi motiv si de fiecare data cand imi simt buzele uscate, o aplic!
Are efect antibacterian si patrunde in interiorul epidermei conferindu-i un flux calmant si catifelat la atingere!
Nu ma crede pe cuvant, incearca! Da rezultate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pe ele cu sperma si trece

| lia.d a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi un baton, tip ruj de buze,"labello" cred ca se cheama, este foarte bun, te dai seara inainte de culcare si pe dimineata deja buzele sunt vindecate.Chiar daca se vindeca din prima zi, continua tratamentul, macar 5 zile. daca nu te deranjeaza, poti sa folosesti labello si pe timpul zilei.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taiele cu flexu sa vezi ce bine a fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dale cu sperma