| SummerxD a întrebat:

Am o problema! Ma tras curentul la amandoi ochi, si imi curge cv galben la coada ochilui, sunt rosi rosi, si vad in ceata, mama ma spalat cu musetel si mi-a pus niste picaturi (ciproflolxacin). Azi e mai bine, nu mai sunt chiar asa rosi, dar nu vad de departe ma chinui sa vad, si nu vad obictele chiar asa clar, cum le vedeam inainte! Ce se intampla, trebuie sa port ochilari? Funda*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da, știu despre ce vorbești e o infecție a ochilor, numai știu exact cum se cheamă, trebuie să vezi un oftalmolog pentru un tratament! În principal se vindecă cu kanamicină.

7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu te juca cu ochii! du-te la un medic oftalmolog pentru un tratament potrivit.Cred ca ai o conjuctivita care poate avea mai multe cauze-virala, bacteriana, alergica.

| VadTot a răspuns:

Hello buna dimineata! Te Sfatuiesc sa mergi imediat la medic si nu te mai trata singur si dupa ureche! Nu mai face pe medicul si nu te mai juca cu sanatatea ta! Cred ca nu ti ar placea sa ramai fara vedere!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că te-a "tras" curentul!

Acestea sunt simptome de CONJUNCTIVITĂ - vezi linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Inflamatiile-ochilor/conjunctivita_386

Mergi cât mai urgent la medicul ORL-ist pentru confirmarea diagnosticului şi tratament.

NU trebuie să porţi ochelari pentru asta, e o infecţie ( nu un defect de vedere ).

Toate cele bune.

| snAke3 a răspuns:

Nam avut niciodata asa ceva dar ai putea sa iti pui o carpa(fular, sau o zdreanta ceva) si sa stai asa vreo 1-2 zile.Nu mai sta la calculator iti face mai mult rau

| maddymaddy a răspuns:

Buna..nu nu trebuie sa porti ochelari, am patit si eu asa dar mi-a trecut in maxim 4 zile

| SuperMary12345 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa te consulte un doctor, sa vezi daca e ceva periculos.Inmoaie o bucatica de vata in ceai de musetel si apasa usor.In cateva zile iti va trece fara probleme. Sper ca te-am ajutat.

| sabin3lu a răspuns:

Nu trebuie sa porti nimic. numai sa nu mai stai in curent. o sa iti treaca in max 3 zile. asa am patit si eu happy