| catalinutza20010 a întrebat:

Buna happy am o problema sacaitoare rau.acum o saptamana si ceva au inceput usturimile la urinat am luat uractiv dar nu a trecut..mi.am facut un test urinar plus rinichi si nu a iesit nimic altceva decat o urina mai acida..am mers la ginecolog si mi.a dat pentru 3 zile ciprafloxacina si ibufen apoi sa fac spalatur 10 zile cu tantum rosa si crema macmiror deoarece am facut andida de la pastile sad.dar pe mine tot ma ustura cand urinez..am repetat testul urinar si urocultura dar nu a aparut nimic ..nici o infectie..deja ma inebuneste sad ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii despre momentul la care ai făcut analizele de urină...
Dacă le-ai făcut după administrarea de Uractiv, atunci NU sunt concludente!

Apoi, de la ce medicamente ai făcut candidoză?
De la Uractiv NU faci candidoză!
Deci, ce alte tratamente ai mai făcut ( şi NU le-ai precizat )?

Din moment ce ai făcut o candidoză, cel mai probabil, ai luat antibiotice pentru tratarea acestei infecţii urinare - deci, a "existat" o infecţie urinară :(

Mai EXACT, trebuia să precizezi în ordine cronologică toate detaliile legate de aceste aspecte : simptome şi perioada în care s-au manifestat, controale medicale/specialitatea ( şi data la care le-ai făcut ), investigaţii/analize şi diagnostic, tratamente efectuate ( denumirea medicamentelor, schema de administrare, perioada de tratament, etc. )...

Faptul că ai avut o urină acidă poate indica o infecţie urinară produsă de Escherichia coli ( care ar fi trebuit să fie observată la analize, dacă au fost efectuate corect ).

De asemenea, poate fi vorba de o cistită, unele afecţiuni ale rinichilor, o infecţie genitală/vaginită, etc.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.sfatulmedicului.ro/......coli_11348

TREBUIE să mergi IAR la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( să REFACI corect sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă ) - eventual, chiar o Trimitere la urolog şi ginecolog...

Oricum, la terminarea tratamentului prescris de ginecolog, TREBUIE să mergi la control pentru un ALT test de secreţie vaginală şi confirmarea efectelor tratamentului ( dacă respectiva candidoză NU a fost "eliminată", atunci îţi va schimba tratamentul ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| catalinutza20010 explică (pentru bursuc001):

Acum 2 saptamani am facut prima analiza la urina si da in timp ce luam uricol dar acesta e supliment alimentar si i.am spus doamnei de acolo(plus ca urina era albastra si si.a dat seama din prima) apoi am facut la rinichi control... dupa analize am fost la ginecolog care a repetat analizele si mi.a prescris ciprafloxacina(de la asta am facut candida)si dupa 3 zile am revenit si mi.a dat tantum rosa si crema.Dar dupa cate a spus el si din ce a rezultat din analize nu mai am infectie..inca iau fac spalaturi (mai am 6 zile).happy am sa merg maine oricum la ginecolog sa vad ce imi spune(trebuie sa imi vina al doilea set de analize la urina pe care le.am dat vineri) happy

| bursuc001 a răspuns (pentru catalinutza20010):

Mda, după cum spuneam şi anterior, cel puţin prima analiză de urină NU este concludentă :(

N-am înţeles exact dacă, până la urmă, ai luat Uractiv sau Uricol ( ori de amândouă )...

Oricum, analizele de urină făcute la mai puţin de 5 zile după administrarea acestor produse ( care sunt antiseptice, antibacteriene şi DISTRUG bacteriile care cauzează infecţia urinară ), NU sunt concludente!

Deci, faptul că la analizele de urină nu s-a identificat o anumită bacterie, NU înseamnă că ea nu există!
Cauza este faptul că analiza NU este concludentă...

Apoi, nu-mi dau seama cum ginecologul "a repetat analizele" ( de urină, din câte se înţelege ) - în timp ce ar fi TREBUIT să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) pentru a identifica o eventuală candidoză :(

De asemenea, dacă a refăcut ( totuşi ) analiza de urină ( suspectând chiar o cistită, probabil ), înseamnă că a identificat o infecţie urinară şi din acel motiv ţi-a prescris Ciprofloxacină!
Deci, infecţia urinară a EXISTAT :(

De asemenea, din câte înţeleg, ai făcut tratament cu Ciprofloxacină DOAR 3 zile - INSUFICIENT pentru tratarea corectă/completă a infecţiei urinare...

"În infecţiile aparatului urinar doza este de 1-2 comprimate filmate (250-500 mg ciprofloxacină) la intervale de 12 ore, timp de 7-14 zile. În caz de infecţii grave sau complicate poate fi necesară prelungirea terapiei." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......50-mg.aspx

Apoi, într-adevăr, în urma tratamentului cu Ciprofloxacină, e posibil să apară candidoza :(
CRED că eşti mai "sensibilă" şi din cauza unor tratamente cu antibiotic faci candidoză.
Din acest motiv, în situaţia în care faci un tratament cu antibiotice este INDICAT să iei şi Stamicin/Nistatin, pentru a preveni o candidoză ( să şti pe viitor ).

De asemenea, dacă ai făcut alte analize de urină - aşa de REPEDE după tratamentul ( incomplet/incorect ) cu Ciprofloxacină - nici acestea NU sunt concludente ( din acelaşi motiv : o parte din bacteriile care cauzează infecţia urinară fiind distruse )!

Multă sănătate.

| ForYouBaby a răspuns:

Probabil esti putin iritata nimic mai mult nu ai de ce sa iti faci griji, fa dus mai des cu apa calda usor spre fierbinte si cumparati o crema te talc o sa vezi ca o sa iti treaca :* nu esti singura care a trecut prin asta :*