| MysteriousGirl244 a întrebat:

Am o problemă. Ştiu că este normal să ai aluniţe, cred că toată lumea are măcar 3 sau mai multe pe toată suprafaţa corpului,însă. eu am aproape 100, şi chiar mă dezgustă. Am şi mari, am şi mici. Îmi este frică ca lumea să mă ocolească datorită acestor aluniţe. Când eram mai mică şi eu ocoleam persoanele care au multe aluniţe. dar m-am privit pe mine şi am zis că şi eu am aceste chestii oribile. Am pe faţă,pe gât pe picioare, pe umeri,pe spate. Ştiu că e normal să ai aluniţe, dar, sincer, chiar mă simt prost. Câteodată mă gândesc că băiatul pe care îl plac sau îl voi plăcea în viitor, mă va ocoli datorită acestui defect al meu. Mă simt foarte naşpa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Bună
Nu este nici un defect, sau cel puțin mie nu mi se pare, eu am cel puțin 7 alunițe pe față, și destule pe tot corpul. Mie îmi plac alunițele și până acum băieții/bărbații au fost atrași de alunițele mele, nici unul nu mi-a spus că îl dezgustă o aluniță, poate și pentru că eu mă simt mândră cu ele și se vede astă.
Lumea dacă te ocolește doar pentru niște alunițe, sunt superficiali, pe bune acum, cum ai putea să faci discriminare pe acest motiv? Deci, nu te merită și tu ar trebui să dai 2 bani pe ei!
Dar dacă nu poți să te iubești așa cum ești tu, cu alunițe, poți să te duci la un dermatolog să îți cauterizeze alunițele, dar doar la dermatolog ca unele pot fi cancerigene.
Să nu uiți ca alunițele la fel ca și pistruii apar la soare ( dar și genetic), deci, folosește o cremă cu protecție solară chiar și iarna.
Dar înainte de a lua măsuri extreme, iubește-te tu pe tine, și acceptă-te așa cum ești, nimeni nu e perfect, dar nu lăsa lumea să se îndrăgostească doar de aspectul tău fizic ci mai mult de cel psihic, de gândirea ta, de sufletul tău și de intelectul tău. Frumusețea e trecătoare pe când sufletul tău rămâne pur. Fii mândră de ceea ce ești, cum ești și o să vezi că lumea nu te mai ocolește, deoarece o să fii o fată/femeie stăpână pe sine care se cunoște foarte bine și care se acceptă așa cum este ea, și lumea apreciază foarte mult asta.

| MysteriousGirl244 explică (pentru LaLaura):

Mulţumesc mult pentru răspunsul tău! Şi chiar ai dreptate. Ar trebuii să mă simt bine în corpul meu, aşa cum sunt eu! Am să ţin cont de sfatul tău!

| LaLaura a răspuns (pentru MysteriousGirl244):

Nu ai pentru ce!
Succes și nu uita că tu trebuie să te iubești pe tine mult mai mult și să te apreciezi.

| 愛日本 a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor, unele se pot inlatura dar altele sunt foarte periculoase si nu ai voie sa te atigii de ele.

| kevincube a răspuns:

"Câteodată mă gândesc că băiatul pe care îl plac sau îl voi plăcea în viitor, mă va ocoli datorită acestui defect al meu. Mă simt foarte naşpa."
Greşeala ta este că te axezi prea mult pe partea ta fizică. Recomand să te dezvolţi mai mult personal pentru că asta contează cu adevărat. Dacă şti cum să te comporţi cu cei din jur şi te faci plăcută e imposibil să nu te placă lumea indiferent de aspectul fizic. Iar despre băiatul pe care îl vei plăcea... dacă e până acolo el te va plăcea pentru cine eşti nu pentru cum pielea ta dacă mă-nţelegi. Pupici pe aluniţe :*

| MysteriousGirl244 explică (pentru kevincube):

Mulţumesc! Şi tu ai destulă dreptate!