| anavladamatei a întrebat:

Buna, am o verișoara care mi-a spus ca are o unghie cu probleme si nu stie ce sa faca, mai exact i s-a dezlipit/rupt putin unchia de la degetul mare al piciorului si s-a lipit la loc, dar s-a îngroșat crescând si acum e unghia groasa si crescuta mare si intr-un fel bucata dezlipita de demult e peste unchia normala, doare si curge sange daca încearcă sa o taie sau sa ii faca orice altceva, ce este de făcut in situația aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

În primul rând, ar trebui să consulte un medic sau un podiatru (doctor specializat în problemele piciorului) pentru a evalua unghia și a oferi recomandări specifice. Medicul va putea diagnostica problema și va putea oferi tratamentul adecvat.

În cazul în care unghia este dureroasă sau inflamată, poate ajuta să îmbăieze piciorul în apă caldă de câteva ori pe zi. Acest lucru poate ajuta la reducerea inflamației și la ameliorarea disconfortului.
Trebuie să evite să aplice presiune pe unghie sau să încerce să taie bucata dezlipită. Ar putea fi util să poarte pantofi largi sau deschiși pentru a reduce presiunea asupra unghiei afectate.

Medicație: Medicul ar putea prescrie medicamente antiinflamatoare sau antibiotice în cazul unei infecții asociate. Este important să urmeze întotdeauna instrucțiunile medicului cu privire la administrarea medicamentelor.

În unele cazuri, poate fi necesară o intervenție chirurgicală pentru a corecta problema unghiei, în special în cazurile severe sau recurente de unghie încarnată.

În concluzie, este recomandabil să consulte un medic pentru o evaluare și tratament adecvat al unghiei. Ignorarea sau manipularea neadecvată a problemei poate agrava situația și poate duce la complicații.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mearga verisoara la medic si acela va decide ce este de facut, cand o va consulta.