| sheWolfInTheCloset a întrebat:

Bună! Am observat că atunci când mănânc lactate, cum ar fi iaurt, lapte, înghețată etc. mă doare foarte tare burta. E posibil să am intoleranță la lactoză? Dacă da, cum ar trebui să procedez? Menționez că atunci când eram mai mică nu aveam probleme cu lactatele, totul a început când aveam în jur de 13 ani. De asemenea, nu la toate produsele lactate mi se face rău, de la cașcaval nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intoleranta la latoza se datoreaza faptului ca, la vremea cand ai fost sugar nu ai supt suficient lapte de la mama!
Problema se poate rezolva prin obisnuirea /invatarea treptata a organismului cu laptele. Daca consumi intai doar cantitati mici (50ml ocazional), iar dupa ce nu mai ai probleme maresti doza zilnica cu cate 10ml saptamanal, atunci in cateva luni problema se rezolva.

| doctorandus a răspuns:

Intoleranta la lapte la varsta adulta o are circa jumatate din populatie (70% din africani, 90% din chinezi).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Branza procesata si cascavalul sunt sarace in lactoza, d-aia le suporti mai usor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum mananci acele alimente? Le combini cu ceva anume? De exemplu, nici mie nu imi prieste laptele ca atare, insa combinat cu fulgi de ovaz nu am nimic.Cu orez sau altceva e teribil. laughing Also, majoritatea adultilor dezvolta de-a lungul vietii o alergie sau ceva de acest fel, o intoleranta la un aliment anume.Deci nu este o regula ca daca nu ai avut nimic in copilarie acum ar trebui de asemenea sa nu ai nicio treaba.E posibil ca in copilarie sa fi baut lapte mai curat decat in prezent, unde stim cu totii ca absolut toate sunt potentate cu arome, hormoni, conservanti si asa mai departe, pe principiul marfa/productie multa, profit pe masura.

| gabicoo a răspuns:

În cazul ăsta s-ar putea să ai Helycobacter pylori.

| Furnicuta000 a răspuns:

De obicei cei care au intoleranta la lactoza NU au si la cascaval pentru ca el nu are cazeina, enzima pe care cei cu intoleranta la lactoza nu pot sa o proceseze

| LisaJulie a răspuns:

Pubertatea poate veni cu anumite boli, unora le creste par peste tot, altii transpira mult, altii au greturi la anumite alimente! Trebuie sa vorbesti cu medicul de familie, de fapt trebuia sa vorbesti la 13 ani cand au aparut aceste probleme, mergi la medicul de familie

| Yaesmin a răspuns:

Ai tu fițe la iaurt.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Nu ar fi bine să mergi la medic pentru un set complet de analize, ecografie abdominală și discuție cu un profi și nu cu noi pe net? Noi suntem "micuți" în treburi importante, deci fii înțelept și alege ce te favorizează! Numai bine!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă ai avea intoleranță la lactoză nu ai putea să mănânci cașcaval.

| Mindfulness a răspuns:

Scoți complet tot din lista, tot ce îți dăunează, și consumi tot ce îți priește, e simplu! E posibil sa ai desigur, toți avem cate o problema important e sa o identificam. Poți merge și la medicul de familie de altfel sa te trimită la un specialist sa te îndrume cu, ce sa mănânci și ce nu e permis.