| Analore22 a întrebat:

Buna, am observat de 2-3 luni de câte ori ma vopsesc ma mănâncă foarte tare scalpul și mi se îngroșa pielea scalpului. Azi mi-am cumpărat o vopsea fără amoniac și mi se întâmpla la fel. O fi o alergie la toate vopselele? Și dacă da cum as putea sa o tratez? Cum as putea sa scap de aceasta alergie sa ma pot vopsii la luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e ceva chiar asa anormal sa te manance putin scalpul, problema e cand te mananca foarte tare si se inroseste, eventual daca apar bube.
Poate fi si o forma de alergie mai usoara, daca poti suporta si nu mai ai alte simptome cred ca te poti vopsi in continuare dar de alergie nu ai cum sa scapi. Incearca mai multe vopsele de la mai multe firme si vezi care e mai ok.
Si un sfat: incearca alta tehnica de vopsit, eu recomand sa iti vopsesti cate o suvita mica pana la radacina dar sa incerci sa nu atingi prea tare pielea capului, apoi o infasori in folie de aluminiu si iei asa cate o suvita. Astfel eviti ca tot scalpul sa fie acoperit de vopsea si la mine chiar a facut diferenta.