| Florazul15 a întrebat:

Buna. Am observat după ce m-am trezit că mi s-a rupt o parte dintr-o măsea și mă gândesc că cel mai probabil am înghitit-o când dormeam. Partea rămasă din măsea este ascuțită și îmi este teamă că cealaltă parte din măsea pe care am înghițit-o e tot ascuțită și să nu mi perforeze stomacul. Se poate întâmpla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

NU, o sa o elimini, n-are a face, cand ajunge in stomac tio rotunjeste acidul gastric laughing ala poate dizolva si metal.

| ioana748 a răspuns:

Nu se intampla nimic, avem un sistem digestiv destul de elaborat.

| Cipi1212 a răspuns:

Măseaua nu este așa de mare încât să îți perforeze stomacul.

| Torrpi a răspuns:

Daca nu te-a zgariat in gat, nu-ti va perfora stomacul. O elimini.

| CalinaXandra a răspuns:

Nu îți va perfora nimic. O va "măcina" stomacul și o vei elimina când ai scaun. Întreaga sau măcinatălaughing depinde cât de repede ai scaunul după ce ai înghițit-o.

| LegiuitorulInfractorul a răspuns:

De regula acidul din stomac nu are timp sa dizolve dintele, insa stomacul prin natura sa are o mucoasa destul de rezistenta si cel mai probabil nu iti va perfora stomacul. Te poti ingrijora la intestine sa creeze ceva discomfort, sau la apendice insa poate fi un caz foarte rar. Cel mai probabil va iesi in scaun in cateva zile fiind un obiect destul de mic ce nu poate cauza o oculuzie intestinala de unul singur. Asa ca decat daca incepi sa ai o durere de burta puternica dintr-o data eu zic ca esti in siguranta si nu ai de ce sa te temi.