| bernylory a întrebat:

am observat in urma cu 1 an, ca am o difetrenta la ochi, am fost la oftalmolog de 2 ori si in urma contrololui[fund de ochi, camp vizual, tensiune oculara s. a, nu s-au observat modificari la nivel ocular, doar la masurarea globilor oculari cu exoftalmometru s-a obervat o difernta de 1 mm[un ochi are 18mm si celalalt 19 mm]. de vazut vad foarte bine, nu ma doare il simt absolut normal, am obesrvat ca aceasta dif in timpul demachiarii. dr oftalmolog, mi-a dat diagnostiul de exoftalmie si mi-a recomandat un examen endocrinologic si ecografie oculara.ecografia oculara am facut-o, nu mi-a iesit nimic modificat si chiar daca faceam o ecografie oculara si orbitara, tot nu se vedea f bine orbita[pentru ca dr se gandeste ca as avea ceva in spatele globului ocular si de asta ar fi asa marit, probabil ca vreo formatiune tumorala il impinge afara din orbita]dr de la ecograf mi-a recomandat tomograf[pe care il voi face dupa sarbatori]exista varianta cum sa ar fi si din cauza tiroidei... endocrinologul mi-a recomandat tsh, ft4, atpo si colesterol]colesterolul a iesit-229, tsh 4.18 iar valoarea de refeinta este de 0.27-4.2,ft4 16.64,valoarea de referinta este 12-22, iar atpo inca nu l-am facut. va rog daca se stie cineva asa cat de cat sa-mi spuna daca este vorba de tiroida sau inceput de tiroida, si daca este necesar sa fac si analiza ATPO[sper sa nu am ceva la ochi, nu ma incanta ideea de tumora, prefer... tiroida se trateaza fara tratament puternic]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci si ATPO sa vezi daca nu ai o tiroidita, dar exoftalmia nu este de la tiroida (fiindca free T4 este normal).
Totusi, exoftalmia poate fi constitutionala, adica asa sa te fi nascut tu, nu trebuie sa te gandesti ca este sigur tumora daca nu este tiroida.

1 răspuns:
| bernylory explică:

Nu am din nastere, ma cunosc destul de bine, iar acum in poze se observa ochuiul marit, dar in urma cu un an nu se cunostea, deci nu e din nastere. dar daca fac analiza la atpo, e posibil sa am tiroidita? nu stiu nimic despre asta. poate da marirea globului