| Deea_4962 a întrebat:

Buna!
Am pus mai devreme intrebarea aceasta.Si mai avea nevoie de completari.
"Tatal meu se plange ca il doare mereu inima. A fost la doctor si nu i-a gasit nimic, desi trebuie sa mai faca controale. Spune ca are ca o gheara si ramane fara aer.Are 40 de ani si ma tem ca ar putea pati ceva grav.

Daca sunt doctori pe acest site poate isi dau cu parerea.Multumesc anticipat."

Durerea o are aproape toata ziua si ia mai multe pastile dar nu le
stiu pe toate, are hipertensiune si este fumator, nu isi simte mainile si picioarele reci. A fost la doctor cardiolog dar dupa medici nu are nimic, atunci de ce il doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca il doare aproape toata ziua, exista o sansa cam mica sa fie o problema vorba de o boala cardiaca. Mai degraba ar fi o problema a peretelui toracic. Sa se duca totusi sa isi faca un ekg si o ecografie cardiaca. Durerea de inima, daca ajunge sa fie pseudo-permanenta cum zici tu, e invalidanta si pacientul ajunge sa fie in pat. De asemenea durerea s-ar accentua.
O idee de moment, cu slabe sanse, ar putea fi un infarct minor. Iar daca analizele sunt facute imediat de la aparitia durerii atunci existe sanse mari sa nu apara modificari. E important sa repete ekg-ul.

3 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Ai fost la Spitalul Fundeni? Incearca sa vorbesti cu profesorii dr de la Fundeni deoarece ei sunt singurii care se pot pronunta. Chiar daca suntem dr pe site nu ne putem da cu parerea deoarece trebuiesc analizele.

| vlad91 a răspuns:

Nu sunt doctor in primul rand pentru ca am doar 18 ani poti sa ma iei in seama sau nu tu decizi. In primul rand trebuie sa incerce sa se lase de fumat daca are probleme cu inima si are hipertensiune... daca nu isi simte mainile si picioarele reci ar putea avea probleme la una sau mai multe componente ale sangelui (in special colesterol sau zahar) desigur si unele pastile amestecate pot da aceste dureri e bine daca cineva de specialitate i-ar reface reteta asculta-mi sfatul si dul la o clinica privata cu medici cardiologi buni iar daca nici aici nu gasesc nimic analize complete la sange si apoi o vizita la endocrinolog (si tata a avut ceva probleme si iti spun ce a facut si acum nu prea mai are happy sper sa iti fie de folos)

| friedaka a răspuns:

Mai cautati si un medic homeopat bun, homeopatia are solutii pentru astfel de simptome.