| AlinaaRaluca a întrebat:

Bună! Am sesizat de câteva luni că de fiecare dată când am parte de anumite momente în care simt că nu pot controla situația (exemplu: când sunt la înălțimi mari, când mă învârt), încep să tremur, să nu îmi pot controla respirația și simt că nu îmi pot controla mișcările corpului. Pur și simplu simt că amorțesc și că voi leșina, chit că nu am leșinat niciodată. Nu îmi dau seama dacă este un atac de panică, deoarece după ce mă opresc din a face acțiunile respective reușesc să mă calmez ușor și sa trec peste moment, însă este inconfortabil să știu că pot să îmi pierd controlul foarte ușor. Mă puteți ajuta cu o opinie cu privire la ce ar putea fi, sau la ce medic ar trebui să merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Frica-i o boală care poate fi vindecată doar de tine printr-un singur cuvănt. Curaj.
Așa cum apa stinge focul. Curajul omoară frica

| Cipi1212 a răspuns:

Pot fi atac de panică, probleme neurologice etc.

| ninuku a răspuns:

Astea sunt atacuri de panica si singure nu trec, cel mai bine ar fi sa faci cateva sedinte la un psiholog

| Ionuțmocanu6778 a răspuns:

Da e clar atac de panică. Am 16 ani și mi- se mai întîmplă și mie ( atunci când mă duc la școala 1-4 sau la 5-8 unde s-au întâmplă multe, mă apucă tremuratul respir sacadat pentru puțin timp până îmi revin sau când sunt într-o situație unde nu depinde de mine ci de alt cineva și eu nu vreau asta ) Te vei obișnui și, asta te face mai puternic, mai special decât majoritatea oamenilor.